ایران توافق موقت را نخواهد پذیرفت

© Photo / IRNAمذاکرات وین
مذاکرات وین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.01.2022
Telegram
کارشناس: هدف توافق موقت تضعیف اهرم‌های ایران در میز مذاکرات است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، عباس اصلانی، کارشناس سیاست خارجی اظهار داشت که ایران توافق موقت را نخواهد پذیرفت زیرا توافق موقت قابل راستی‌آزمایی نیست و هدف آن تضعیف اهرم‌های ایران و در نهایت وادار کردن جمهوری اسلامی به پذیرش امتیازات فروبرجامی و محدودیت‌های فرابرجامی است.
وی به انتشار خبر جعلی طرح موضوع توافق موقت اشاره کرد و گفت: "انتشار این شایعه که روسیه پیشنهاد دهنده طرح موضوع توافق موقت است می‌تواند با هدف تحت الشعاع قراردادن دستاوردهای سفر رییس جمهوری به روسیه مطرح شده باشد.
خبری که توسط رسانه‌های آمریکایی تحت عنوان توافق موقت مطرح شد، منبع مشخصی نداشت و مقامات مذاکره کننده در این‌ خصوص حرفی نزده اند. رسانه‌های آمریکایی خبر جعلی پیشنهاد توافق موقت از سوی روسیه را مطرح کردند تا حداقل به لحاظ رسانه‌ای، موفقیت مذاکرات آیت الله ابراهیم رئیسی با مقامات ارشد روسیه از جمله ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه را تحت الشعاع قرار دهند.
بر اساس آنچه از منابع نزدیک به تیم مذاکرات ایران شنیده ایم و براساس یک منطق قوی، توافق موقت در دستور کار تیم ایران نبوده و نخواهد بود و چیزی که مقامات ایران از جمله سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرده اند این است که دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا است.
روسیه به هرگونه قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس رای مخالف خواهد داد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.01.2022
روسیه: زمان‌بندی نباید تعیین کننده نتیجه مذاکرات در مورد آینده برجام باشد
تیم مذاکره کننده ایران دنبال این است که تحریم‌ها به صورت عملی و قابل راستی‌آزمایی برطرف شود. ایران خواهان ضمانتی است که بر اساس آن، طرف مقابل یعنی آمریکایی‌ها مثل دوره برجام از توافق خارج نشوند و این موضوع با توافق موقت به دست نمی‌آید.
توافق موقت قابل راستی آزمایی نیست و ضمانتی برای آن وجود نخواهد داشت و بعید است تا یک توافق پایدار و قابل راستی آزمایی حاصل نشود، ایران بتواند از منافع برجام بهره مند شود. در واقع توافق موقت دو مولفه قابل راستی‌آزمایی و تضمین شده بودن را ندارد.
توافق کاغذی برای ایران منفعتی ندارد. گزارش‌های افشا شده در رسانه های غربی حاکی از این است که هدف توافق موقت محدود کردن توانمندی‌های هسته ای ایران و به طور خاص، غنی سازی ۶۰ درصد ایران است. اگر غرب بتواند با یک توافق موقت، بخشی از برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند یا به عقب برگرداند، اهرم‌های مذاکراتی ایران نیز تضعیف خواهد شد.از این جهت به نظر می‌رسد آنچه که طرف غربی از توافق موقت دنبال می‌کند تضعیف اهرم های مذاکراتی ایران است.
اگر ایران با اهرم هایی که الان در اختیار دارد نتواند طرف غربی را قانع کند که تحریم‌ها را بردارد بعید است که در آینده بتواند در غیاب این اهرم ها، موفق به این کار شود. طرف غربی مثل دوره برجام، اهرم‌های زیادی برای فشار به ایران ندارد. ایران در حوزه هسته ای، توانسته تجهیزات پیشرفته‌تری را درحوزه سانتریفیوژها و دیگر حوزه ها نصب کند و غنی‌سازی را به ۶۰ درصد افزایش داده که این سطح از پیشرفت برای طرف‌های غربی هم قابل پیش بینی نبود.
ایران توانسته فروش نفت خود را افزایش دهد و وارد همکاری های راهبردی بلندمدت با قدرت های جهانی مثل چین و روسیه شود. همکاری های اقتصادی ایران با کشورهای همسایه نیز روند فزاینده ای دارد.
نیروی دریایی آمریکا یک کشتی از ایران را رهگیری کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.01.2022
نیروی دریایی آمریکا یک کشتی از ایران را رهگیری کرد
افزایش توان ایران در حوزه صلح‌آمیز هسته ای در کنار ارتقای توان اقتصادی ایران، غربی ها را به این نتیجه رسانده که با فشار حداکثری نمی‌توانند محاسبات ایران را تغییر دهند. غربی‌ها اهرم های کمی برای فشار بر ایران دارند بنابراین سعی دارند که اهرم‌های ایران را تضعیف کنند.
گذشت زمان به نفع طرف غربی نیست. غربی‌ها سعی می‌کنند توانمندی هسته ای ایران را محدود کنند تا بعد بتوانند با فرسایشی کردن فرایند مذاکرات، امتیازاتی کمتر از برجام به ایران بدهند و امتیازات فرابرجامی از ایران بگیرند.
وقتی طرف اروپایی و آمریکایی موضوع توافق موقت را مطرح می‌کند به این معناست که برای بازگشت کامل به تعهدات برجامی آمادگی لازم را ندارد. دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا برای بازگشت به برجام با مخالفت‌هایی روبه روست و جمهوری خواهان و حتی بخشی از دموکرات ها مخالف این موضوع هستند.
ایران از ابتدا اعلام کرده که توافق موقت در دستور کار نبوده و نخواهد بود و دنبال یک توافق پایدار است. یکی از دلایل مخالفت ایران با توافق موقت این است که اگر طرف مقابل نقض عهد کند، بازگشت پذیری تحریم‌ها خیلی سریع تر از بازگشت پذیری توان هسته ای ایران اتفاق می افتد. به همین خاطر، منطقی نیست که ایران بخواهد توافق موقت را بپذیرد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала