گزارش و تحلیل

ارزیابی رجب صفروف، رئیس شورای روابط عمومی روسیه و ایران از دیدار با ابراهیم رئیسی + ویدئو

© Sputnik / Pavel Bednyakov /  مراجعه به بانک تصاویر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.01.2022
Telegram
صفروف: جمع بندی نظرات آقای رئیسی، در موضوعاتی که در اینجا مطرح شد، بطور خیلی مشخص نشان داد که ایشان در فضای همکاری های واقعی قرار دارند و مسیرهمکاری ها را خیلی خوب دنبال می کنند.
اسپوتنیک متن مصاحبه با رجب صفروف، رئیس شورای تجاری و اقتصادی روسیه و ایران از دیدار با ابراهیم رئیسی را مورد توجه خوانندگان قرار می‌دهد.
پرسش: شما چه ارزیابی از جلسه امروز با جناب ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، وزیر نفت، وزیر امور خارجه و وزیر اقتصاد و دارایی داشتید؟
صفروف: بسیار جلسه خیلی مهم، ارزشمند تأثیر گذار و موثری بود. تأثیر گذاری این جلسه را در آینده نزدیک خواهیم دید، زیرا جمع بندی نظرات جناب آقای دکتر رئیسی، در موضوعاتی که در اینجا مطرح شد، بطور خیلی مشخص نشان داد که ایشان در فضای همکاری های واقعی قرار دارند و مسیرهمکاری ها را خیلی خوب دنبال می کنند.
از همه مهمتر رفع مشکلات در سر راه همکاری های تجاری و آمادگی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی است که در موضع گیری ایشان مشاهده کردیم. صحبت های آقای رئیسی امیدی به بیزنس روسیه خواهد بخشید. ما در حالی قرار داریم که مشکلات سنگین و شدیدی با کشورهای اروپایی، آمریکا و عربی و بعضی کشورهای خلیج فارس داریم.
آنها دارند بیزنس ما را خارج می کنند و محدودیت های زیادی برای شرکت های تجاری روسیه فراهم میکنند و مجبورشان می کنند که از مدار همکاری با اروپا و غرب و کشورهای عربی خارج بشنود که این اقدام بر کار صدها هزار شرکت روسی تأثیر خواهد گذاشت.
 ابراهیم رئیسی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.01.2022
رئیسی: همکاری روسیه و ایران باعث تقویت امنیت منطقه ای و بین المللی می شود
بدین ترتیب روسیه به دنبال بازارهای جدید می گردد و یکی از بازارهایی که آمریکا در آنجا نیست و تأثیر آمریکا در آنجا نیست، بازار ایران است. ایران با جایگاه ژئوپلیتیکی که دارد و توانمندی های اقتصادی که دارد، کشوری بی نظیر است و تجارت روسیه این توانمندی ها را لمس می کند.
اما راهها بسته است و اطلاعات خوبی از همدیگر نداریم و با مشکلات زیادی روبرو هستیم. ما مشکلات شدید بانکی داریم و لجستیک اصلا از توجه بدور مانده و روی آن کار نشده است. بین خودمان محدودیت های گمرکی زیادی داریم که دست بیزنس برای همکاری باز نیست.
ما خوشبین هستیم که در آینده، فضای اقتصادی و تجاری بین روسیه و ایران باز خواهد شد که این امر جوابگوی توانمندی های این دو کشور بزرگ خواهد بود.
پرسش: تمایل در دو کشور برای افزایش تبادلات تجاری و اقتصادی وجود دارد. به نظر شما بزرگترین مانع چیست؟
صفروف: بزرگترین سد راه همکاری های تجاری بین روسیه و ایران، عدم وجود اطلاعات در باره هردو طرف است. ما توانمندی ها شما را نمی شناسیم و ایران هم از ما بیشتر، روسیه را نمی شناسد. نگاه سیستمیک و کمپلکس باید درست بشود. چهار- پنج موضوع هست که آن ها باید همزمان حل و فصل بشوند.
ناکامی جدید اروپا در مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.11.2021
آیا عادی سازی روابط تجاری ایران با اروپا ممکن است؟
تجارت روسیه و ایران بر اساس 5-4 ستون اصلی صورت می گیرد. یکی همکاری بانکی است که ما اصلا آن را نداریم، تمام مراحل همکاری تجاری بین شرکت های روسیه و ایران انجام شده ولی خدمات بانکی وجود ندارد و این سوال پیش می آید که این خدمات را از کجا باید دریافت کند.
موضوع دوم، محدودیت های گمرکی است که آن ها هم تأثیرگذار هستند. قیمت کالاها بالا می روند که باعث می شود پیشنهادات و همکاری های ما رقابتی نشوند.
سوم اینکه، لجستیک ما اصلا رویش کار نشده است. در اینجا دولت ایران باید وارد میدان بشود و کمک بکند. مثلا شرکت روسی کالا را انتخاب کرده، پول هم هست، ولی این کالا چگونه باید جابجا بشود؟ به نظر من، طرف ایران باید "نان شبش را بگذارد کنار" و کریدور حمل و نقل بین المللی جنوب – شمال را راه‌اندازی بکند.
بدین ترتیب کلید ترانزیتی دهها کشور دنیا دست ایران خواهد افتاد و ایران حداقل سالی 300 میلیون دلار سود خواهد برد. و جایگاه کشور ایران آنقدر مهم خواهد شد که کشورهای دیگر برای ثبات در کشور، خودشان سرمایه گذاری خواهند کرد. زیرا ثبات ایران، امکانات اقتصادی آنهاست که این را شما باید درست بکنید، یعنی حمل و نقل و لجستیک که می تواند یکی از ستون های اصلی این کار باشد.
رضا سجادی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.01.2022
آیا توسعه روابط بانکی ایران با روسیه می‌تواند تحریم‌ها را خنثی کند؟
یکی دیگر از مهمترین موضوعات، اطلاع‌رسانی است. عدم وجود آن باعث محدود شدن همکاری ها می شود. و موضوع دیگر بازاریابی است که اصلا کاری در زمینه انجام نشده است. حالا هم مثل قرن 19 دنبال واسطه می گردیم. در مسیر همکاری بین روسیه و ایران، علی الخصوص دوستان ایرانی ما دنبال صرفه جویی هستند و صرفه جویی را یک زرنگی و اولویت اصلی خود می دانند. حال آنکه این موضوع، همکاری را به بن بست می کشاند و عاقبت خوبی ندارد.
اگر بازاریابی وجود داشته باشد، یعنی شما "نقشه راه و قطب نمای بیزنس" دارید. در اینصورت شما نه به وزیر نیاز دارید و نه به ایرانی های مقیم روسیه و نه 4 نفری که زبان روسی بلد هستند و نه آن آذری هایی که در جنوب روسیه زندگی می کنند.
من متوجه شده ام که شرکت های معتبر ایرانی دنبال این افراد می گردند که فقط ارتباط زبانی دارند ولی نابلد در کار هستند. متأسفانه شرکت های ایرانی بر اساس گفته های این افراد تصمیمگیری می کنند، بعد وقتی "سرشان به دیوار خورد" دادوبیداد راه می اندازند که "روسیه کشور خوبی نیست، سر ما کلاه گذاشتند، مافیایی است". اینها چیزهایی هستند که اصلا هیچ ربطی با واقعیت ندارد.
به گفته آقای رئیسی، این مشکلاتی که در فضای همکاری های اقتصادی و تجاری بین کشور ایران و روسیه وجود دارد، باید هر چه زودتر از جلوی راه این عرصه برداشته شود. دولت ایران قول داده است که در اولین فرصت این مشکلات را رفع سازد و راه را برای همکاری های بیشتر هموار سازد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала