آغاز تزریق واکسن‌ کرونا به کودکان در ایران

© Photo / IRNAکار تولید واکسن ایرانی آنفلوآنزا در کدام مرحله است؟
کار تولید واکسن ایرانی آنفلوآنزا در کدام مرحله است؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.01.2022
Telegram
کارشناس: داروی اکتمرا فقط در آمریکا و ایران تولید می‌شود که شرکت "رش" آمریکا و "سیناژن" ایران در حال تولید این دارو هستند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "تسنیم"، پیام طبرسی، محقق اصلی مطالعه واکسن اسپایکوژن با اشاره به اینکه وا‌کسن اسپایکوژن می‌تواند به عنوان دوز سوم سایر واکسن‌ها استفاده شود؛ از صدور مجوز تزریق دو واکسن کرونا به کودکان زیر ۱۲ سال خبر داد و گفت: تزریق این واکسن‌ها پس از اعلام ستاد کرونا آغاز می‌شود.
وی در ادامه افزود: "داروی اکتمرا فقط در آمریکا و ایران تولید می‌شود که شرکت "رش" آمریکا و "سیناژن" ایران در حال تولید این دارو هستند و کشورهای زیادی قصد خرید این داروی کرونا از ایران را داشتند اما به علت نیاز داخلی به این دارو، اجازه صادرات داده نشد. کیفیت مطالعات واکسن اسپایکوژن نیز در حد استانداردهای بین‌المللی بود.
بیش از 17 هزار داوطلب در فازهای مطالعاتی این واکسن کرونا داشتیم و مردم همراهی بسیار خوبی با مطالعات بالینی داشتند. الان دوز بوستر(تقویتی) اهمیت زیادی برای ما دارد و حدود 13 میلیون نفر دوز سوم واکسن کرونا را در کشور تزریق کرده‌اند و مردم باید نسبت به تزریق دوز سوم واکسن کرونا اقدام کنند و وا‌کسن اسپایکوژن می‌تواند به عنوان دوز سوم سایر واکسن‌ها استفاده شود.
کودکان زباله گرد  - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.12.2021
شورای شهر تهران آمار دقیقی از کودکان زباله گرد ندارد
این واکسن هنوز روی اطفال تست نشده اما یک کارآزمایی بالینی برای 12 تا 18 سال در حال طراحی است و برای کودکان زیر 12 سال در آینده نزدیک مطالعه‌ای انجام خواهد شد.
در چین مطالعه واکسن سینوفارم روی 3 تا 11 سال انجام و در بسیاری از کشورها مجوز کسب کرده است و در کوبا نیز برای کودکان 3 تا 11 سال واکسن سوبرانا (پاستور) را تزریق کرده‌اند و در سازمان غذا و داروی ایران نیز این دو واکسن کرونا برای کودکان مجوز گرفته‌اند اما آغاز تزریق آنها نیازمند تصویب ستاد ملی مقابله با کروناست و جمع‌بندی ان را سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام خواهد کرد.
قبلا در برخی کشورها بر تزریق واکسن ام‌آر‌ان‌ای (مانند فایزر) تاکید می‌شد اما الان وضعیت اروپا و امریکا که از این واکسن‌های کرونا استفاده کرده اند را می‌بینیم که موج جدیدی از کرونا در آن‌ها راه افتاده و به نظر می‌رسد تعصب روی واکسن خاص درست نیست و کشورهایی که ترکیبی از انواع واکسن‌های کرونا را استفاده کرده‌اند موفقیت بهتری در کنترل کرونا داشته‌اند.
رئیس سازمان جهانی بهداشت درباره ویروس جدیدی که قابل مهار نباشد، هشدار داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.01.2022
درخواست سازمان جهانی بهداشت از زنان باردار برای مشارکت در آزمایش واکسن‌های جدید کرونا
عارضه واکسن‌های برمبنای پروتئین نوترکیب نیز بسیار کم است و از سوی دیگر این واکسن‌های پروتئینی برای دوز بوستر سایر واکسن‌ها خوب هستند زیرا میزان انتی‌بادی ها را به طور زیادی افزایش می‌دهند.
ممکن است تزریق چندباره‌ی واکسن‌های وکتورویروسی (مانند استرازنکا) خوب نباشد و می‌توان از واکسن‌های پروتئینی به عنوان دوز یادآور آن‌ها استفاده کرد. به طور متوسط دو هفته بعد از تزریق دوز یادآور واکسن کرونا ایمنی مربوطه ایجاد می‌شود. ایمنی واکسن‌های کرونا سه تا 6 ماه ادامه دارد و بعد از افت این ایمنی احتمال موج جدید کرونا وجود دارد‌‌ بنابراین بحث تزریق دوز چهارم واکسن وجود دارد اما هنوز شواهد علمی کافی برای تزریق دوز چهارم وجود ندارد".
گفتنی است واکسن اسپایکوژن نوعی واکسن کرونا برمبنای پروتئین و حاصل همکاری مشترک و شرکت ایرانی و استرالیایی است که فازهای مطالعات بالینی را پشت سر گذاشته و مجوز مصرف اضطراری را از سازمان غذا و دارو کسب کرده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала