تعداد دانشجویان ایرانی روسیه و دانشجویان روسی ایران

© Photo / Courtesy انجمن دانشجویان ایرانی مسکوتعداد دانشجویان ایرانی روسیه و دانشجویان روسی ایران
تعداد دانشجویان ایرانی روسیه و دانشجویان روسی ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.01.2022
Telegram
رئیس مرکز همکاری‌ های علمی و بین المللی وزارت علوم ایران، اظهار کرد: کشور روسیه جز کشورهای هدف علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، حسین سالار آملی رئیس مرکز همکاری‌ های علمی و بین‌ المللی وزارت علوم ایران، با اشاره به روابط علمی ایران و روسیه گفت: در داخل ایران نیز مسئولیت کارگروه ملی همکاری‌ های علمی بین‌ المللی با کشور روسیه برعهده دانشگاه شهید بهشتی است و تا قبل از کرونا، نشست رؤسای دانشگاه‌ های بزرگ روسیه و ایران به صورت متناوب برگزار می‌شد که یک بار در ایران و یک بار در روسیه برگزار شد و در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا برگزار نمی‌شود.
رئیس مرکز همکاری‌ های علمی و بین‌ المللی وزارت علوم ادامه داد: درس‌ های زبان و ادبیات فارسی در کشور روسیه ارائه می‌ شود، همچنین مدارس تابستانی زبان و ادبیات فارسی فعال است و افراد علاقمند به تحصیل در زبان و ادبیات فارسی می‌توانند به این مدارس مراجعه کنند.
وی افزود: همچنین برخی از علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی در ایام تابستان به ایران آمده و حدود یک تا ۳ هفته دوره‌ های خاصی را در دانشگاه‌ های داخل طی کرده و با فرهنگ کشور ما آشنا شده و باز می‌ گردند.
شروط وزارت بهداشت ایران برای ارزشیابی مدارک دانشجویان در زمان پاندمی کرونا  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.10.2021
شروط وزارت بهداشت ایران برای ارزشیابی مدارک دانشجویان در زمان پاندمی کرونا
رئیس مرکز همکاری‌ های علمی و بین‌ المللی وزارت علوم افزود: در زمینه‌ های همکاری پژوهشی هم گستره همکاری کشور ما با کشو روسیه از نظر علم و فناوری گسترده است و امیدواریم در سال‌ های آینده توسعه بیشتری یابد.
وی با اشاره به حضور حدود ۶ هزار دانشجوی ایرانی در روسیه ادامه داد: تنها تعداد کمی از این دانشجویان عمدتاً بر اساس تفاهم نامه دانشگاهی اعزام شده‌ اند و باقی این افراد هزینه تحصیل را از منابع مالی شخصی تأمین می‌ کنند.
وی ادامه داد: کشور ما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با توجه به توانمندی که در داخل کشور وجود دارد، دانشجو به کشورهای دیگر اعزام نمی‌کند.
وی ادامه داد: دانشجویانی که در کشورهایی نظیر روسیه تحصیل می‌کنند عمدتاً بر اساس تفاهمنامه‌ های دانشگاهی و به صورت دوره مشترک اعزام می‌شوند هیچ دانشجویی توسط وزارت علوم و با هزینه دولت برای رشته‌ های پزشکی و یا غیر پزشکی اعزام نمی‌شود.
سالار آملی افزود: بیشتر دانشجویان ایرانی در کشور روسیه در رشته‌ های پزشکی، دندانپزشکی و کمتر در رشته داروسازی تحصیل می‌کنند و رشته‌ های فنی و علوم پایه دانشجویان بسیار کمتری دارند.
وی افزود: کمتر از ۱۰۰ دانشجوی روسی نیز در دانشگاه‌ های داخل کشور و در رشته‌ های مختلفی مانند زبان ادبیات فارسی تا رشته‌ های فنی تحصیل می‌کنند.
سالار آملی ادامه داد: اما همکاری‌ های دانشگاهی با دانشگاه‌ های کشور روسیه توسعه زیادی یافته است، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ های روسیه به ایران آمده و اعضای هیأت علمی ایران نیز به دانشگاه‌ های روسیه اعزام می‌ شوند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала