در ایران چگونه با فراریان مالیاتی برخورد خواهد شد؟

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران
احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.01.2022
Telegram
وزیر اقتصاد و امور دارایی ایران: بدنبال شناسایی کسانی هستیم که درآمدهای بالا دارند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی ایران عصر روز 15 ژانویه (شنبه) اظهار داشت که بدنبال شناسایی کسانی هستیم که درآمدهای بالا دارند ولی خارج از تور شناسایی مالیاتی بوده یا از طریق روابط فساد آلود خود را از پرداخت مالیات ایمن کرده بودند.
وی در ادامه افزود: "به دنبال شناسایی مودیان جدید و فراریان مالیاتی هستیم که البته چند ده هزار نفر بیشتر نیستند. از این طریق و با کاهش فرار مالیاتی، درآمد دولت افزایش خواهد یافت.
بخشی از درآمد دولت به تلاش مالیاتی برمی گردد. در بودجه سال ۱۴۰۱، پیشنهاد کاهش پنج درصدی نرخ مالیات را برای شرکت های تولیدی داده ایم. همچنین یک درصد هم از سهم دولت در مالیات بر ارزش افزوده کاهش پیدا کرده و به سهم شهرداری ها اضافه شده است.
سازمان برنامه و بودجه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.12.2021
آیا تورم در ایران کاهش خواهد یافت؟
هنر ما در وزارت اقتصاد باید این باشد که بدون فشار بیشتر مالیاتی بر اقشار تولید کننده، حقوق بگیران، اصناف و کسبه و گروه هایی که به طور شفاف مالیات پرداخت می‌کنند، فراریان مالیاتی شناسایی شوند.
بخشی زیادی از درآمدهای دولت از محل درآمدهای مالیاتی و گمرکی، فروش اموال و اوراق تامین می شود. در سال های اخیر با اوج گرفتن تحریم ها، سهم درآمدهای وصولی توسط این وزارتخانه افزایش زیادی پیدا کرده است.
تلاش وزارت اقتصاد این است که به سهم خود در بودجه و کسری تراز عملیاتی آن، فاصله میان میزان خرج دولت از جمله حقوق، دستمزد و یارانه ها و فاصله آن با میزان درآمدهای جاری دولت را کاهش دهد.
مهمترین شاخص کسری بودجه، فشار به سفره مردم و افزایش تورم است. باید کسری را کمتر از سال گذشته در نظر بگیریم. البته وضعیت مطلوبی نیست، با توجه به اینکه چند ماه از شروع کار دولت می گذرد باید در سال آینده، میزان تورم بسیار کمتر از رقم فعلی شود. در گام اول درصدد هستیم تا کسری بودجه و فشار تورم را مهار کنیم".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала