دیدار و گفتگوی وزیر خارجه ایران با معاون سلطان عمان

© Photo / Ministry of Foreign Affairs of Iranحسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در دیدار با فهد بن محمود آل سعید معاون سلطان عمان
حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در دیدار با فهد بن محمود آل سعید معاون سلطان عمان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.01.2022
اشتراک
حسین امیرعبداللهیان، در دیدار با فهد بن محمود آل سعید، معاون سلطان عمان آخرین تحولات روابط دو کشور و همچنین موضوعات مهم منطقه را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار داد.
به گزارش اسپوتنیک، امیر عبداللهیان در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی، مستمر و راهبردی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان، از نقش مهم سلطان قابوس پادشاه فقید عمان در شکل گیری روابط دو کشور یاد کرد و بر ادامه مناسبات تهران و مسقط در دوره سلطان هیثم تاکید نمود.
وزیر امور خارجه ایران همچنین با ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان به سلطان هیثم، از حضور هیئت عالی‌ رتبه عمانی در مراسم تحلیف سیزدهمین رئیس جمهور اسلامی ایران تقدیر و تشکر کرد.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.01.2022
خطیب‌زاده: از سرعت پیشرفت مذاکرات راضی نیستیم
امیر عبداللهیان با تشریح سیاست دولت سیزدهم در اولویت دهی به همکاری با کشورهای منطقه، عمان را یکی از اولویت‌ های اصلی برای همکاری‌ ها در منطقه دانست و گسترش همه جانبه همکاری های فی مابین در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.
وزیر امور خارجه ایران در حوزه همکاری های اقتصادی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری در عرصه حمل و نقل کالا و مسافر، حوزه انرژی، گردشگری، خطوط هوایی و سایر موارد همکاری را مورد تاکید قرار داد.
امیر عبداللهیان همچنین در تشریح نگاه جمهوری اسلامی ایران به همکاری با کشورهای منطقه خلیج فارس و در چارچوب سیاست همسایگی، بر نبود هرگونه محدودیت و استثنایی در برقراری روابط خوب با کشور های منطقه تاکید کرد.
وزیر امور خارجه ایران در خصوص بحران یمن نیز با اشاره به دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این بحران، مبنی بر راه حل سیاسی و مبتنی بر گفتگو، ضمن تاکید مجدد بر ضرورت پیمودن مسیر سیاسی و گفتگو برای حل مشکلات مردم یمن، از موضع حکیمانه عمان در این خصوص و همچنین تلاش های ارزشمند دولت عمان در زمینه انتقال سفیر شهید کشورمان در یمن به تهران برای مداوا را مورد قدردانی قرار داد.
امیر عبداللهیان با تشریح آخرین تحولات مرتبط با گفتگوهای وین، بر نگاه ایران به ابتکارات عملی و سازنده طرفهای این گفتگو در عمل تاکید کرد و حسن نیت و جدیت کشورمان در رسیدن به توافق خوب را مورد تصریح قرار داد.
فهد بن محمود آل سعید معاون سلطان عمان نیز در این دیدار با اشاره به روابط نزدیک و برادرانه دو کشور، گسترش همکاری‌ های فی‌ ما بین و علاقمندی عمان به ایفای نقش در زمینه همگرایی کشورها در منطقه را مورد تاکید قرار داد.
وی با اشاره به تاریخ و فرهنگ غنی ایران، بر نقش سازنده ایران در تحولات منطقه تاکید کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала