اشغال اقامتگاه رئیس جمهور قزاقستان در آلماتی توسط معترضین

© REUTERS / Pavel Mikheyevاشغال اقامتگاه رئیس جمهور قزاقستان در آلماتی توسط معترضین
اشغال اقامتگاه رئیس جمهور قزاقستان در آلماتی توسط معترضین - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.01.2022
Telegram
شاهدان عینی گزارش دادند، که معترضان اقامتگاه قاسم ژومارت توقایف رئیس جمهور قزاقستان را در آلماتی تصرف کردند.
به گزارش اسپوتنیک، پیش از این روزنامه ولاست گزارش داده بود که چندین هزار معترض تلاش می کنند تا به قلمرو اقامتگاه رئیس جمهور نفوذ کنند.
شایان ذکر است، بیش از ۵۰۰ غیرنظامی از جمله ۱۳۰ زن و سالمند در جریان ناآرامی‌ های آلماتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. این را روز چهارشنبه رئیس اداره پلیس آلماتی و فرمانده این شهر، قانات تایمردنوف اعلام کرد: امروز، شهر مورد حملات جدید افراطیون و رادیکال ها قرار گرفته است. اقدامات لازم برای حفاظت از جان و ایمنی شهروندان در حال انجام است. ما از کسانی که به خیابان ها ریخته اند می خواهیم متفرق شوند. هدف اصلی ما جلوگیری از تشدید بیشتر خشونت ها است.
اعتراضات در قزاقستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.01.2022
زخمی شدن ۱۹۰ نفر در اعتراضات گسترده در آلماتی قزاقستان+ویدئو
در روزهای ابتدایی سال ۲۰۲۲، ساکنان شهرهای ژانائوزن و آکتائو در منطقه مانگیستاو (منطقه تولیدکننده نفت در غرب قزاقستان) نسبت به افزایش دو برابری قیمت گاز مایع اعتراض کردند. قاسم ژومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان دستور تشکیل یک کمیسیون دولتی برای بررسی وضعیت را داد. او در ۴ ژانویه اعلام کرد که آماده است تا خواسته اصلی معترضان را برآورده کند و قیمت بنزین را کاهش دهد. اما اعتراضات به شهرهای دیگر هم کشیده شد.
در آلما آتی بزرگترین شهر کشور، در شامگاه ۴ ژانویه و در شب ۵ ژانویه، معترضان با مقامات امنیتی درگیر شدند، پلیس از گاز و نارنجک های فلش بنگ استفاده کرد. توقایف از مردم خواست احتیاط نشان دهند و تسلیم تحریکات داخلی و خارجی نشوند.
وی خاطرنشان کرد که تماس ها برای حمله به دفاتر غیرنظامی و نظامی غیرقانونی است. به گفته وی، قدرت سقوط نخواهد کرد، اما کشور نیاز به درگیری ندارد، بلکه به اعتماد متقابل و گفتگو نیاز دارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала