چرا در ایران احساس کمبود پزشک زن می‌شود؟

© Sputnikتجهیزات پزشکی
تجهیزات پزشکی - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.01.2022
Telegram
سخنگوی سازمان نظام پزشکی ایران اعلام داشت که در بسیاری از رشته‌های تخصصی قرار نیست که پزشکان زن تحصیل کنند یا اصلا تمایل ندارند که در این رشته‌ها درس بخوانند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرآنلاین، رضا لاری‌پور، مشاور رئیس کل و سخنگوی سازمان نظام پزشکی ایران اظهار داشت: بیمار می‌تواند پزشک زن یا مرد انتخاب کند. پزشک هم موظف است بیمارش را ویزیت کند، بیمار چه زن باشد و چه مرد. نکته بعدی این است که پزشک محرم بیمار است. این یک اصل پذیرفته شده عرفی است که همه مردم هم به آن اعتقاد دارند.
سیدمحمد پاک مهر، نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.12.2021
نماینده مجلس ایران: زنان فقط توسط پزشک زن درمان شوند
لاری‌پور تصریح کرد: در بسیاری از رشته‌های ما در ورودی‌های علوم پزشکی، تعداد دانشجویان زن از دانشجویان مرد بیشتر است. یعنی چیزی حدود ۷۰ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و ۳۰ درصد را مردان. اما چرا احساس کمبود پزشک می‌شود؟ برای اینکه در بسیاری از رشته‌های تخصصی ما قرار نیست که پزشکان زن تحصیل کنند یا اصلا تمایل ندارند که در این رشته‌ها درس بخوانند.
وی افزود: پزشکان زن در رشته‌های ارتوپدی، جراحی عروق، جراحی مغز و اعصاب کمتر هستند. طبیعی است که بیمارانی که می‌خواهند پزشک متخصص در این رشته‌ها انتخاب کنند باید پزشک مرد انتخاب کنند.
سخنگوی سازمان نظام پزشکی ایران بیان داشت: در بسیاری از رشته‌ها هم هم پزشکان زن و هم پزشکان مرد وجود دارند اما طبیعی است که تعدادشان متوازن نیست و بدیهی است که دسترسی به پزشک زن آسان نباشد. در رشته‌های داخلی تا دلتان بخواهد ما پزشک زن داریم. همچنین از چندین سال پیش رشته زنان و زایمان در ایران از مردان پذیرش نمی‌کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала