چرا در ایران آمار طلاق افزایش یافته است؟

© Fotolia / Krivinisطلاق
طلاق - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.01.2022
اشتراک
پژوهشگر ایرانی: تغییر اولویت زوجین و تغییر سبک زندگی از دلایل کاهش نرخ فرزندآوری است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "مهر"، صالح قاسمی، پژوهشگر و کارشناس حوزه جمعیت ایران اظهار داشت که تغییر اولویت زوجین و تغییر سبک زندگی از دلایل کاهش نرخ فرزندآوری است.
وی در خصوص اینکه مادران ۳۰ تا ۳۴ ساله از بیشترین نرخ فرزند آوری بهره مند هستند گفت: "براساس آمار میانگین سن مادر شدن در کشور ما حدوداً ۲۹ سال است البته در شهرهای مختلف این آمار ممکن است بالا و پایین باشد اما میانگین خانم های ایرانی در ۲۹ سالگی اولین فرزند خود را به دنیا می‌آورند.
با توجه به میانگین سن ازدواج خانم‌های ایرانی که حدود ۲۴ سال است؛ بین ازدواج و اولین تولد فرزند در خانم‌های ایرانی حدود پنج سال فاصله است، که در این خصوص نباید از تأثیر باورهای غلط و داده‌های علمی غلط به زوج‌های جوان مبنی بر اینکه بعد از ازدواج چندین سال باید بین ازدواج و فرزندآوری فاصله بیاندازند تا به شناخت بیشتری برسند و به ثبات خانواده برسند غافل شد.
یک مقام آموزشی: خانم ها به فکر فرزند آوری باشند تا تحصیل+عکس - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.11.2021
یک مقام آموزشی: خانم ها به فکر فرزند آوری باشند تا تحصیل+عکس
پنج سال فاصله افتادن بین ازدواج و تولد اولین فرزند؛ ریسک ناباروری خانم‌ها را افزایش می‌دهد همچنین خانواده را ناپایدار می‌کنند چراکه بسیاری از زوج‌های جوان بعد از چندین سال زندگی مشترک و استفاده از روش‌های پیشگیری مبتلا به نوعی از ناباروری ثانویه می‌شوند.
براساس آمار ۶۷ درصد طلاق‌ها در خانواده‌های بدون فرزند، ۲۲ درصد در خانواده‌های یک فرزند و کمتر از ۱۰ درصد در خانواده‌های دو فرزند و بیشتر رخ می‌دهد و حتی فقدان فرزند سبب کاهش طلاق عاطفی می‌شود بنابراین وجود فرزند با دوام زندگی مشترک رابطه مستقیمی دارد.
براساس باور غلط در کشور ما سنین ایمن بارداری ۲۵ تا ۳۵ سال است و کمتر از ۲۵ و بالای ۳۵ را بعضی از پزشکان پرخطر اعلام می‌کنند اما طبق مطالعات امروزی اثبات شده است که در بسیاری از کشورهای دنیا سنین ایمن بارداری را از ۱۷ سال اعلام می‌کنند که در ۱۹ سالگی به اوج آمادگی باروری رسیده و تا ۴۳ سالگی این آمادگی وجود دارد؛ ضمن اینکه خانم زیر ۱۹ سال و بالای ۴۳ سال را از فرزندآوری منع نمی‌کنند و فرزندی را که از این مادران به دنیا می‌آید به جهت فرهنگسازی فرزند طلایی می‌نامند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала