اختصاص جایگاه نخست تولید ناخالص داخلی در منطقه به ایران

© AP Photo / Jose Luis Maganaاختصاص جایگاه نخست تولید ناخالص داخلی در منطقه به ایران
اختصاص جایگاه نخست تولید ناخالص داخلی در منطقه به ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.12.2021
Telegram
صندوق بین‌ المللی پول در گزارشی میزان تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۱ را ۱.۰۸ هزار میلیارد دلار اعلام کرده است که نسبت به کشورهای منطقه در جایگاه نخست قرار دارد و عربستان و ترکیه در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، تولید ناخالص داخلی(GDP) مهمترین متغیری است که در تجزیه و تحلیل‌ ها و ارزیابی‌ های اقتصاد کلان از آن استفاده می‌شود تعریف استاندارد تولید ناخالص داخلی عبارت است از: ارزش بازاری (ارزش پولی) تمامی کالاها و خدمات نهایی تولید شده در داخل مرزهای یک کشور طی دورهٔ زمانی خاص.
در واقع تولید ناخالص داخلی بهترین روش برای سنجش اقتصاد یک کشور است. تولید ناخالص داخلی شامل تمام چیزهایی است که توسط همه‌ مردم و شرکت‌ های واقع در یک کشور تولید می‌شود.
کارشناسان در ایران نسبت به عدم حذف ارز 4200 تومانی هشدار دادند - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.12.2021
کارشناسان در ایران نسبت به عدم حذف ارز 4200 تومانی هشدار دادند
محاسبه تولید ناخالص داخلی یک کشور شامل تمام مصارف خصوصی و عمومی، هزینه های دولت، سرمایه گذاری ها، اضافات موجودی انبارهای خصوصی، هزینه های ساخت و تراز تجاری خارجی است. صادرات هم به ا ین ارزش افزوده شده و واردات نیز کم می شود.
صندوق بین المللی پول در گزارشی میزان تولید ناخالص داخلی(GDP) کشورها در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرده است که بر اساس آن ایران بیشترین میزان تولید ناخالص داخلی در منطقه و با تفاوت کمی پس از روسیه قرار دارد، ایران بالاتر از کشورها ترکیه، عربستان، عراق، کویت و دیگر کشورهای عربی و کشورهای حاشیه خزر ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان قرار گرفته است.
تولید ناخالص داخلی ایران حتی از برخی کشورهای اروپایی نظیر لهستان، پرتقال و سوئیس هم بالاتر قرار گرفته است.
صندوق بین الملی پول در این گزارش میزان تولید ناخالص داخلی ایران را ۱.۰۸ هزار میلیارد دلار اعلام کرده است که نسبت به کشورهای منطقه در جایگاه نخست قرار دارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала