نماینده تهران: دلار تک نرخی می شود

© Fotolia / Pakhnyushchyy / آیا مبارزه روسیه و چین با دلار ثمربخش نبوده است؟
آیا مبارزه روسیه و چین با دلار ثمربخش نبوده است؟ - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.12.2021
Telegram
نماینده تهران در مجلس گفت: سال گذشته برای بودجه ۱۴۰۰ که وضعیت ما خیلی بدتر بود دولت آقای روحانی پیش بینی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را کرده بود که مشخص هم بود که محقق نمی‌شود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایلنا، مالک شریعتی نماینده تهران و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ایران، در رابطه با پیش‌بینی دولت در خصوص فروش نفت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و اینکه برخی این اعداد و ارقام را غیرمنطقی می‌دانند، گفت: پیش از هر چیز باید اعلام کنم که مجلس در بودجه به اعداد ورود نمی‌کند، نه دولت اعداد خود را رسماً اعلام می‌کند و نه مجلس عدد تعیین می‌کند که دولت چقدر نفت بفروشد، بشکه‌ای چند دلار بفروشد و دلار را چند حساب کند.
وی ادامه داد: دولت یک محاسباتی دارد و این سه عدد را در نظر می‌گیرد، مثلا می‌گوید من ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشم، این نفت را بر اساس هر بشکه ۶۰ دلار می‌فروشم و هر دلار را هم ۲۳ هزار تومان حساب می‌کنم. این چیزی است که محاسباتی است و این‌ها هیچکدام در متن قانون نمی‌آید، هیچ سالی هم نیامده است.
شریعتی بیان کرد: اینکه محاسبات منطقی است یا نه؟ به نظر ما منطقی است، یعنی مجموع دلار نفتی که دولت پیش‌بینی کرده است که محقق شود و درآمد معادل ریالی آن یعنی ۳۸۰ هزار میلیارد تومان را در بودجه آورده، به نظر ما منطقی می‌آید.
نماینده تهران در مجلس، در ادامه ابراز داشت: اگر مبنای محاسبه دولت ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه باشد، با توجه به اینکه همین الان عددی در همین حدود است و دلار هم قرار است تک نرخی شود و ای تی اس می‌خواهد حساب کند این هم منطق دارد و بشکه‌ای ۶۰ دلار هم منطقی است چون هم قیمت بالاتر است و پیش‌بینی افزایش قیمت هم وجود دارد.
قیمت دلار در ایران در آستانه بازگشت به دامنه ۲۹ هزار تومان است  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.12.2021
قیمت دلار در ایران در آستانه بازگشت به دامنه ۲۹ هزار تومان است
وی خاطرنشان کرد: نکته جالب این است که سال گذشته برای بودجه ۱۴۰۰ که وضعیت ما خیلی بدتر بود دولت آقای روحانی پیش‌بینی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را کرده بود که مشخص هم بود که محقق نمی‌شود و با توجه به اینکه دولت‌ها معمولا در پیش‌بینی خود اعداد را بالاتر در نظر می‌گیرند، به نظر می‌رسد که این بار دولت آقای رئیسی نسبت به دولت آقای روحانی در پیش‌بینی محتاطانه عمل کرده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران در پاسخ به اینکه برخی کارشناسان فروش ۱ میلیون بشکه نفت را با توجه به شرایط تحریمی و اینکه بازار نفت بسیار شفاف است، دور از واقعیت می‌دانند، اظهار داشت: این موضوع درست نیست، ما همین الان هم تقریبا به همین مقدار فروش روزانه داریم و فروش یک میلیون بشکه نفت محقق شده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала