وزیر خارجه ایران: به توافق خوبی با آژانس دست پیدا کردیم

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.12.2021
Telegram
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد شب گذشته به توافق خوبی با آژانس دست پیدا کردیم که می‌تواند برخی نگرانی‌های ادعایی درخصوص برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران را برطرف کند و تداوم بیش از پیش همکاری‌های متقابل با آژانس را به‌دنبال داشته باشد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان در آخرین روز از همایش "گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه" که با حضور وزیر امور خارجه و معاونان این وزارتخانه برگزار شد، همچنین به گفتگوهای جاری در وین میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای چهار به‌علاوه یک پرداخت و تصریح کرد: گفتگوهای عزتمندانه از ابتدای عمر دولت در دستور کار بوده است و کماکان نیز همین رویکرد با جدیت و سختکوشی تیم مذاکره‌کننده دنبال می‌شود.
اقدام داوطلبانه ایران برای رفع سوء تفاهم در روابطش با آژانس بین المللی اتمی  - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.12.2021
اقدام داوطلبانه ایران برای رفع سوء تفاهم در روابطش با آژانس بین المللی اتمی
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به نحوه تعامل تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و این‌که این سازمان بین‌المللی در مقاطعی از ابزار فنی برای تأثیرگذاری سیاسی بر گفتگوهای وین استفاده کرده است ابراز کرد: شب گذشته به توافق خوبی با آژانس دست پیدا کردیم که می‌تواند برخی نگرانی‌های ادعایی درخصوص برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران را برطرف کند و تداوم بیش از پیش همکاری‌های متقابل با آژانس را به‌دنبال داشته باشد.
امیرعبداللهیان برخی ادعاهای مطرح‌شده در خصوص وجود خواسته‌های فرابرجامی در متون پیشنهادشده از سوی تیم مذاکره‌کننده ایران را کذب محض خواند و تأکید کرد: این متون کاملاً مبتنی بر برجام است و هیچ چیز فرابرجامی در آنها نیست. این متن‌ها نتیجه ده‌ها ساعت بحث و گفتگو در مرکز است و رویکرد ما رفع کامل تحریم‌های برجامی در مقابل رفع نگرانی‌های مورد ادعای طرف‌های مقابل درخصوص برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران است.
وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: هم‌اکنون در وین به‌روی دو سری از متون گفتگو می‌شود؛ متن اول حاصل 6 دور اول گفتگوهاست، در عین حال طرف‌های مقابل پذیرفته‌اند متن‌های پیشنهادی تازه ایران هم روی میز باشد تا از بحث و تلفیق همه این‌ها یک متن جمع‌بندی‌شده واحد به دست آید، در نهایت نیز این فرایند باید به بازگشت طرف‌های مقابل به تعهداتشان منتهی شود.
حسین امیرعبداللهیان در پایان ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل با حسن‌نیت و با نگاه به حل مسئله به تلاش‌های خود ادامه دهند و تأکید کرد: ما خوشبین هستیم در شرایطی که طرف مقابل واقع‌بینانه عمل کند، بتوانیم به پیشرفت در این دور از مذاکرات نائل آییم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала