واکنش تهران به بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.12.2021
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس را نشان از ادامه نگرش غیرسازنده در قبال تهران دانست.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس اظهار داشت: تصور می‌رفت با مجموعه اقدامات و تحرکات دیپلماتیک اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و شورای همکاری، شاهد نگرش جدیدی از سوی شورا نسبت به همکاری های منطقه‌ای باشیم.
خطیب‌زاده تصریح کرد: با کمال تاسف ادامه جنگ در یمن، افزایش نظامی گری خارجی و ورود عنصر مخرب رژیم‌صهیونیستی امنیت و ثبات منطقه را در معرض تهدید قرار داده است و جمهوری اسلامی ایران مراتب نگرانی خود را اعلام نموده است.
اروپا در دوراهی سخت انتخاب: برجام یا آمریکا؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.11.2021
دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس: بدون حضور کشورهای عربی، موضوع هسته‌ای ایران قابل حل نیست
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچگونه مداخله ای در برنامه هسته ای صلح آمیز خود، برنامه دفاعی موشکی و امور مرتبط با سیاست های نظامی و دفاع بازدارنده خود را بر نمی‌تابد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر موضع بدون تغییر و قطعی تهران، جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء "لاینفک و ابدی" خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.
این دیپلمات بلند پایه تصریح کرد: کلیه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جزایر در راستای حقوق مسلم و منطبق بر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور انجام گرفته است و تکرار این مواضع مداخله جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچگونه تاثیری بر واقعیت های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ایران در پایان افزود: دولت جدید جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه راهبردی و سیاست های اصولی خود همواره راهکار حل مشکلات منطقه را بر مبنای تعامل و همکاری با همسایگان دانسته و از ابتکارات ایجابی در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین الملل استقبال می‌نماید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала