پرتاب تلسکوپ رصد سیاهچاله ها به فضا

© Photo / NASA’s Goddard Space Flight Center/Chris Smith (USRA/GESTAR)کوچک‌ترین و نزدیک‌ترین سیاه چاله به کره زمین شناسایی شد + عکس
کوچک‌ترین و نزدیک‌ترین سیاه چاله به کره زمین شناسایی شد + عکس  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.12.2021
Telegram
پروژه IXPE با رصد سیاهچاله‌ها به محققان کمک می‌کند به درک بهتر و وسیع‌تری از منطقه‌ای از فضا دست یابند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "نیوزویک"، پروژه IXPEدر سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شد. پروژه IXPE با رصد سیاهچاله‌ها به محققان کمک می‌کند به درک بهتر و وسیع‌تری از منطقه‌ای از فضا دست یابند.
این نخستین ماهواره با قابلیت اندازه گیری قطبش اشعه‌های ایکسی است که از منابع کهکشانی مانند سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی است. ماهواره مذکور ۳ تلسکوپ دارد که می‌توانند جهت، زمان رسیدن، انرژی و قطبش نور را اندازه گیری کنند.
هنگامیکه داده‌های تمام تلسکوپ‌ها با یکدیگر ترکیب شوند، ناسا می‌تواند تصاویری بسازد که چشم انداز بهتر و وسیع‌تری از اجسام فضایی مرموزی بسازند که اشعه ایکس منتشر می‌کنند.
IXPE با رصد سیاهچاله‌ها به محققان کمک می‌کند به درک بهتر و وسیع‌تری از منطقه‌ای از فضا دست یابند که تاکنون اطلاعات زیادی درباره آنها وجود ندارد. همچنین این ابزار سرنخ‌هایی درباره این موضوع فراهم می‌کند که برحی از اجسام آسمانی می‌چرخند و مواد کهکشانی را می‌بلعند. به این ترتیب می‌توان به اکتشافات جدیدی نیز دست یافت.
اگر این مأموریت طبق برنامه پیش برود، قسمت اول فالکون ۹مذکور پس از ارسال IXPEبه فضا روی پهپاد کشتی اسپیس ایکس فرود می‌آید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала