صربستان برای کاهش آلودگی هوا درخت مایع ساخت +ویدئو، عکس

© Photo / Nikolay Poyarkov/ Press service of MSUصربستان برای کاهش آلودگی هوا درخت مایع ساخت +ویدئو، عکس
صربستان برای کاهش آلودگی هوا درخت مایع ساخت +ویدئو، عکس - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.12.2021
Telegram
یک درخت مایع در پایتخت صربستان قرار گرفته است که راه‌حل جدیدی برای تصفیه هوا و کاهش انتشار دی‌اکسید کربن در مناطق شهری محسوب می‌شود.
به گزارش اسپوتنیک، تصاویر و ویدئوهای بسیاری از درخت مایع که به تازگی در صربستان رونمایی شد در فضای مجازی منتشر می‌شود. درخت مایع، هوا را تصفیه می‌کند و دی‌اکسید کربن در مناطق شهری را کاهش می‌دهد. این درخت، مورد توجه کاربران بسیاری قرار گرفته است و بسیاری با نشر این موضوع خوشحالی خود را با عنوان نجات طبیعت و محیط زیست مطرح می‌کنند.
یورونیوز فارسی نیز در این رابطه نوشت: "یک "درخت مایع" اخیرا در مقابل یکی از شهرداری‌های بلگراد، پایتخت صربستان قرار گرفته است که راه‌حل بیوتکنولوژیکی کاملا جدید برای تصفیه هوا و کاهش انتشار دی‌اکسید کربن در مناطق شهری محسوب می‌شود. این "درخت مایع" با نام لیوکوئید۳ (LIQUID 3) در موسسه تحقیقات چند رشته‌ای دانشگاه بلگراد طراحی شده است."
بیش از نیمی از جمعیت صربستان در شهرها زندگی می‌کنند و این رقم به طور مرتب در حال افزایش است. این موضوع به شدت بر تراکم سکونتگاه‌ها، کیفیت زندگی، افزایش شمار وسایل نقلیه در خیابان‌ها، آلودگی و افزایش گازهای گلخانه‌ای مضر تاثیر می‌گذارد. درختان و مناطق سبز نشان دهنده تصفیه طبیعی هوا در مناطق شهری است اما گاهی کمبود فضای آزاد برای کاشت درخت وجود دارد. فتوبیوراکتور یک راه حل بیوتکنولوژیکی کاملا جدید برای تصفیه هوا و تولید اکسیژن است. فتوبیوراکتور در حوزه زیست فناوری استفاده می‌شود و روشی برای تولید ریزجلبک‌ها است که قابلیت فتوسنتز کننده دارند.
در یک آکواریوم ۶۰۰ لیتری حاوی آب، جلبک‌هایی قرار دارند که از طریق فتوسنتز اکسیژن خالص تولید می‌کند. این پروژه به‌صورت چند منظوره طراحی شده است. این درخت مایع که به شکل مکعب طراحی شده است، بخشی نیمکت مانند دارد که رهگذران می‌توانند برای شارژ تلفن‌های خود از آن استفاده کنند. این مکعب همچنین مجهز به یک پنل خورشیدی است که به وسیله آن نیمکت در طول شب روشنایی دارد. ریزجلبک‌ها در هر دستگاه "درخت مایع" جایگزین دو درخت ۱۰ ساله یا ۲۰۰ متر مربع چمن می‌شوند. مسئولان شهری بلگراد می‌گویند که هدف آن‌ها جایگزینی برای جنگل نیست بلکه از این سیستم برای پر کردن فضاهایی استفاده می‌شود که در آنجا امکان کاشت درخت وجود ندارد.
یکی از افراد دخیل در این ابتکار گفت که آن‌ها از جلبک‌های تک سلولی آب شیرین استفاده می‌کنند که در حوضچه‌ها و دریاچه‌های صربستان وجود دارند و می‌توانند در آب‌های لوله‌کشی رشد کنند و در برابر دماهای بالا و پایین مقاوم هستند. این سیستم نیازی به تعمیر و نگهداری خاصی ندارد. این طرح به‌عنوان یکی از ۱۱ راه‌حل‌های نوآورانه و هوشمند در پروژه‌های توسعه شهری سازمان ملل شناخته شده است.
کاربران بسیاری از شنیدن این خبر ابراز خرسندی کرده و عنوان می‌کنند بسیار خوشحال هستند از اینکه هنوز هم هستند کسانی که برای نجات طبیعت و محیط زیست تلاش می‌کنند. این کاربران معتقدند اگر همه‌ی کشورهای جهان برای نجات محیط زیست تلاش کنند یقینا نتیجه‌ی بسیار مثبتی دریافت خواهندکرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала