محققان موفق به ساخت نانوذرات سیتوکین شدند که می تواند سلول های سرطانی را نابود کند

© Fotoliaمحققان موفق به ساخت نانوذرات سیتوکین شدند که می تواند سلول های سرطانی را نابود کند
محققان موفق به ساخت نانوذرات سیتوکین شدند که می تواند سلول های سرطانی را نابود کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.12.2021
Telegram
دانشمندان روسی سیتوکین اصلاح شده برای سرکوب سرطان ساخته اند.
به گزارش اسپوتنیک، دانشمندان روسی نانوذرات پلیمری کشنده سرطان ساخته اند. این ذرات با پروتئین ضد تومور TRAIL DR5 مرتبط هستند که باعث مرگ سلولی می شود. TRAIL یک سیتوکین است که با پنج گیرنده سلولی تعامل دارد. هنگام اتصال به دو مورد از آنها - DR4 و DR5 - سیگنال های آپوپتوز، یعنی مرگ برنامه ریزی شده سلولی ایجاد می شود.
با این حال، سه گیرنده دیگر از انتقال سیگنال جلوگیری می کنند یا آنها را به طور کلی مسدود می کنند. علاوه بر این، بدن ممکن است سیتوکین های کافی برای سرکوب رشد تومور تولید نکند و TRAIL که به طور مصنوعی تجویز شده است به سرعت از بدن دفع می شود.
محققان سیتوکین های اصلاح شده ای ایجاد کرده اند که به احتمال زیاد به گیرنده DR4 یا DR5 متصل می شوند. TRAIL DR5 DR5 را هدف قرار می‌دهد و این سیتوکین اصلاح‌شده توسط نانوذرات متشکل از پلیمرهای آمفی‌فیل (به‌عنوان هم‌زمان آب‌دوست و آبگریز) به اندام هدف تحویل داده می‌شوند.
در یک محلول آبی، مولکول های پلیمری به طور خود به خود ذرات کروی در ابعاد نانو را با یک سطح آب دوست و یک هسته آبگریز تشکیل می دهند. این کره ها مولکول ها را در داخل خود می گیرند یا به سطح منتقل می کنند. اندازه هر ذره به حدود 200 نانومتر می رسد و خود کره چندین مولکول از سیتوکین ضد تومور TRAIL DR5-B را حمل می کند. در مجموع در هر میلی گرم نانوذرات تا پنج میکروگرم پروتئین وجود دارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала