هشدار رئیس سرویس جاسوسی خارجی انگلیس در باره روسیه و چین

© REUTERS / Toby Melvilleپرچم انگلیس
پرچم انگلیس - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.11.2021
Telegram
ریچارد مور: چین و روسیه در حال رقابت برای تسلط بر هوش مصنوعی به گونه‌ای هستند که می‌تواند ژئوپلیتیک را در دهه آینده متحول کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تارنمای "الجزیره"، ریچارد مور، رئیس سرویس جاسوسی خارجی انگلیس MI6 روز 30 نوامبر (سه‌شنبه) هشدار داد که چین و روسیه در حال رقابت برای تسلط بر هوش مصنوعی به گونه‌ای هستند که می‌تواند ژئوپلیتیک را در دهه آینده متحول کند.
رئیس سرویس اطلاعات سری انگلیس موسوم به ام‌آی۶ تاکید دارد که مهندسی کوانتومی، زیست‌شناسی مهندسی‌شده، حجم وسیعی از داده‌ها و پیشرفت در قدرت کامپیوتر تهدیدی است که باید مورد توجه غرب قرار گیرد.
وی در ادامه افزود: "دشمنان ما پول و جاه‌طلبی خودشان را روی کسب مهارت در هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی و زیست‌شناسی غیرواقعی می‌گذارند زیرا آنها می‌دانند که تسلط بر این فناوری‌ها به آنها برتری خواهد داد.
دادرسی - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.05.2019
محاکمه یک ایرانی به اتهام جاسوسی برای بریتانیا
پیشرفت فناوری در دهه آتی می‌تواند از تمام پیشرفت‌های فناوری در قرن گذشته پیشی بگیرد. به عنوان یک جامعه، ما هنوز این واقعیت آشکار و تأثیر بالقوه آن بر ژئوپلیتیک جهانی را نهادینه نکرده‌ایم. اما این یک تمرکز پرانگیزه برای ام‌آی۶ است.
نهاد اطلاعاتی ام‌آی۶ باید تغییر کند تا بتواند فناوری‌های جدید را مهار کند. ما نمی‌توانیم به کپی کردن صنعت فناوری جهانی امید داشته باشیم، بنابراین باید وارد این مبحث شویم. ما باید بازتر باشیم تا مخفی بمانیم".
گفتنی است، نهادهای اطلاعاتی غربی نگرانند که پکن بتواند ظرف چند دهه بر تمام فناوری‌های نوظهور کلیدی، به ویژه هوش مصنوعی، زیست‌شناسی مصنوعی و ژنتیک تسلط یابد. رشد اقتصادی و نظامی چین در ۴۰ سال گذشته، در کنار سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ که به جنگ سرد پایان داد، یکی از مهم‌ترین رویدادهای ژئوپلیتیکی دوران اخیر محسوب می‌شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала