امیرعبداللهیان: برنامه دفاعی حق حاکمیتی ما است

© Photo / Iranian Foreign Ministerحسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران لودریان وزیر خارجه فرانسه
حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران لودریان وزیر خارجه فرانسه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.11.2021
اشتراک
وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه فرانسه گفت: ایران خواستار دستیابی به یک توافق خوب است، اما این امر لازمه‌هایی از جمله بازگشت طرف‌های مقابل به تعهدات کامل خود دارد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از وزارت خارجه ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز سه‌ شنبه در یک گفتگوی تلفنی در خصوص موضوعات مختلف از جمله مناسبات دوجانبه و گفتگوهای فراروی وین» به بحث و رایزنی پرداختند.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.11.2021
امیرعبداللهیان: آمریکا مقصر اصلی وضع موجود است
در ابتدای این مکالمه وزیر خارجه فرانسه وضعیت سلامت و درمان وزیر امور خارجه ایران را جویا شده و برای امیرعبداللهیان بهبودی سریع آرزو کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشکر از احوالپرسی وزیر خارجه فرانسه و اشاره به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران هم در روابط دوجانبه و هم در گفتگوهای هسته‌ای رویکردی عملگرایانه و نتیجه محور دارد، ابراز امیدواری کرد که رایزنی‌های تهران و پاریس به پیشبرد عملی همکاری‌ها میان دو کشور منجر شود.
امیرعبداللهیان ایران و فرانسه را دارای ظرفیت‌ هایی بزرگ خواند و تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همه‌ جانبه روابط دوجانبه بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک آمادگی دارد و می‌توان مناسبات را در حوزه‌های مختلف بیش از پیش گسترش داد.
در همین چارچوب طرفین با اشاره به دو بار تماس روسای جمهور ایران و فرانسه، و همچنین گفتگوی امیرعبداللهیان و مکرون در حاشیه نشست بغداد و نیز دیدار حضوری اخیر وزرای خارجه دو کشور، در مورد مناسبات دوجانبه و فرصت همکاری ها بحث و تبادل نظر کردند.
وزیر امور خارجه ایران همچنین با یادآوری مسئولیت آمریکا در بروز وضعیت کنونی برجام و نقش سکوت سه کشور اروپایی در زیاده‌خواهی آمریکا، تصریح کرد: ایران خواستار دستیابی به یک توافق خوب است، اما این امر لازمه‌هایی از جمله بازگشت طرف‌های مقابل به تعهدات کامل خود و لغو موثر تحریم‌ها دارد.
امیرعبداللهیان با اشاره به تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران، این اقدام را تاییدی بر تداوم بی‌اعتمادی جمهوری اسلامی به آمریکا خواند و بر لزوم ارائه تضمین و انجام راستی‌ آزمایی موثر تأکید کرد.
وی برنامه دفاعی ایران را حق حاکمیتی هر کشوری دانست و افزود: بی‌اعتنا به رفتار غیرسازنده تحریمی آمریکا بر افزایش توان دفاعی کشورمان با قدرت ادامه می‌دهیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به جدیت جمهوری اسلامی در مذاکرات و آمادگی در رسیدن فوری به توافق خوب، با اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از سیاسی‌ کاری اجتناب نماید، بر ادامه همکاری فنی ایران با این نهاد تأکید کرد.
وزیر خارجه فرانسه نیز در این تماس با بیان اینکه پاریس از بازگشت همه طرف‌ ها به برجام حمایت می‌کند و هرآنچه در توان داشته باشد در این راستا انجام می‌دهد، ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای پیش رو در وین با پیشرفتی سریع همراه شود.
گفتگوهای دوجانبه، منطقه ای و بین المللی دو کشور امروز توسط معاونین سیاسی در پاریس تداوم دارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала