ند پرایس: ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت

© REUTERS / Pool / Nicholas Kammند پرایس: ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت
ند پرایس: ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.11.2021
اشتراک
بازگشت ایران به رعایت برجام، ابزاری به دست جامعه جهانی خواهد داد تا مانع از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای شود.
به گزارش اسپوتنیک، ند پرایس سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا، روز 4 نوامبر (پنجشنبه) اعلام کرد که بازگشت ایران به رعایت  برجام، ابزاری به دست جامعه جهانی خواهد داد تا مانع از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای شود.
وی در ادامه افزود:« برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) به عنوان ابزاری برای ما مهم است تا از آن برای عدم دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای استفاده کنیم».
گفتنی است علی باقری معاون وزیر خارجه ایران چندی پیش اعلام کرد که ایران روز 29 نوامبر به مذاکرات برجام در وین در رابطه با احیای برنامه جامع اقدام مشترک و لغو تحریم های آمریکایی علیه ایران برخواهد گشت. دیرتر وزارت خارجه آمریکا این خبر را تأیید کرد.
توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.
مقامات آمریکا در حال بحث در مورد اصل پیشدستی در حمله هسته ای هستند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.11.2021
مقامات آمریکا در حال بحث در مورد اصل پیشدستی در حمله هسته ای هستند
هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.
قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.
در ماه مه 2019، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه و کنار گذاشتن محدودیت در تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد.
در عین حال، توافق هسته ای فقط شامل استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 و غنی سازی اورانیوم در سطح 3.67٪ می شد. در تاسیسات هسته ای در فردو و نطنز، در حال حاضر 492 دستگاه IR-2M نصب شده است که از قبل گازرسانی شده و 492 سانتریفیوژ دیگر از این نسل در حال نصب است. دو آبشار کامل سانتریفیوژ IR-4 نصب شده و زیرساخت ها برای دو آبشار سانتریفیوژ IR-6 در فردو در حال نهایی شدن است.
در ژانویه 2021، دانشمندان هسته ای ایران غنی سازی اورانیوم را به 20 درصد رساندند. در 23 فوریه 2021، ایران دسترسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای را محدود کرد. تهران سه ماه به آمریکا فرصت داد تا تحریم ها را لغو نماید تا دسترسی بازرسان آژانس انرژی هسته ای به برخی از تأسیسات هسته ای مجددا برقرار شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала