فیروزآبادی: اخلال در پمپ بنزین ها توسط عامل خارجی بود

© Sputnik / Siavash Sobhgahi فیروزآبادی: اخلال در پمپ بنزین ها توسط عامل خارجی بود
فیروزآبادی: اخلال در پمپ بنزین ها توسط عامل خارجی بود - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.10.2021
Telegram
رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران اذعان کرد: به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم لطمه‌ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت‌ رسانی اختلال ایجاد شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از صداوسیمای ایران، سیدابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی، درباره حمله به جایگاه‌ های سوخت‌ رسانی توضیح داد: این حمله ساعت ۱۱ صبح سه‌ شنبه اتفاق افتاد و ما در همه جایگاه‌ های بنزین کشور شاهد اختلال وسیع بودیم. دستگاه‌ های مربوطه به مساله پرداختند و علائم یک حمله سایبری را مشاهده کردند.
حمله سایبری به سامانه سوخت گیری پمپ بنزین ها در ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.10.2021
حمله سایبری به سامانه سوخت گیری پمپ بنزین ها در ایران
وی افزود: این حمله سایبری خوشبختانه خسارت‌ های سخت‌ افزاری به دنبال نداشته و فقط در ارائه خدمت به شهروندان ایجاد اختلال کرد که کارشناسان در مدت کوتاهی توانستند راه‌ حل رفع مشکل را پیدا کنند. حدود ۴۶۰۰ جایگاه سوخت‌ رسانی بنزین در کشور داریم که باید اصلاحاتی در برنامه نرم‌ افزاری‌ شان انجام دهند و این کار از ساعت پنج بعد از ظهر به‌ تدریج در حال انجام است.
فیروزآبادی با بیان این که این حمله احتمالا توسط یک کشور خارجی انجام شده است، گفت: الان زود است اعلام کنیم حمله از سوی کدام کشور و به‌ چه صورت بوده اما هدف این حمله ایجاد اختلال در خدمت‌ رسانی به مردم است. متاسفانه اخیرا در سیستم راه‌ آهن هم شاهد چنین اختلال گسترده‌ ای بودیم که توانستیم با توان سایبری در کشور ظرف ساعات کمی مشکل را رفع عیب کنیم. این حادثه هم در مدت کوتاهی رفع عیب شده اما به دلیل گستردگی جایگاه‌ها در سرتاسر کشور، به‌ تدریج باید تیم‌هایی اعزام شوند و رفع اشکال کنند و امیدواریم تا ظهر روز چهارشنبه رفع اشکال شود.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به این که آیا به سرورهای مرکزی آسیبی وارد شده، گفت: خوشبختانه به سرورها و اطلاعات لطمه‌ ای وارد نشده است. اصولا طراحی شبکه جایگاه سوخت‌ رسانی در کشور ما یک طراحی خاص مربوط به کشور خودمان است. پمپ‌بنزین‌های ما تمام‌الکترونیک هستند و از نظام پرداخت و نظام واگذاری سوخت، تا نظام‌ های الکترونیکی دیگر مانند تلفن مداربسته در جایگاه‌ها تحت نظام واحدی کار می‌کنند و خوشبختانه با تمهیداتی که از قبل از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود، سیستم طوری است که به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم لطمه‌ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت‌رسانی اختلال ایجاد شده است.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا اقدامات لازم برای پیشگیری از حملات سایبری انجام نشده بود، گفت: این مشکلات، جهانی است و گفته می‌شود که سرعت توسعه دیجیتالی، بیش از سرعت نظامات امنیتی دیجیتالی است. در دنیا شاهدیم که همیشه اخباری در این حوزه شنیده می‌شود و حملاتی به نظامات بانکی، بانک‌های اطلاعاتی و ایجاد اختلال دیده شده است. حتی در شبکه‌ های اجتماعی بعضا افشاگری‌ های وسیعی به‌ صورت میلیاردی در زمینه کشف اطلاعات یا ایجاد اختلال در سرویس دیده می‌شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала