آیا درمان مننژیت ممکن خواهد بود؟

© Photo / Pixabayآیا درمان مننژیت ممکن خواهد بود؟
آیا درمان مننژیت ممکن خواهد بود؟ - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.10.2021
Telegram
کارشناسان: برای مننژیت، درمان آنتی بیوتیکی ضروری است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ساینس‌دیلی»، اخیرا محققان توانسته‌اند با استفاده از یک روش جدید، سلول‌های ایمنی بدن را برای از بین بردن عفونت مننژیت باکتریایی بکار بگیرند.
مننژیت یک عفونت بسیار جدی مغزی است که می‌تواند به طرق مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد و باید ظرف ۲۴ ساعت پس از ابتلا به این بیماری درمان شود.  تب، سردرد، گیجی، تشنج و قطع عضو، عوارض این بیماری است که می‌تواند در نهایت منجر به مرگ بیمار شود.
خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با مصرف آنتی بیوتیک  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.09.2021
خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با مصرف آنتی بیوتیک
سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که نزدیک به سه میلیون مورد مننژیت در سال وجود دارد. بین چهار علت اصلی ایجاد مننژیت ، WHO بیشتر از همه نگران مننژیت باکتریایی است که توسط باکتری‌های عفونی «Streptococcus pneumoniae» ایجاد می‌شود.
علیرغم اجرای واکسیناسیون گسترده علیه این بیماری، مننژیت باکتریایی هنوز با میزان مرگ و میر بالا و پیامدهای عصبی از جمله کاهش شنوایی ، نقص‌های عصبی کانونی و اختلال شناختی همراه است. در این بیماری درمان آنتی بیوتیکی ضروری است، اما با افزایش خطر مقاومت آنتی بیوتیکی، نیاز زیادی به استراتژی‌های درمانی جدید وجود دارد. به تازگی در یک مطالعه جدید روی موش‌ها، محققان دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه لوند توانستند از سلول‌های ایمنی بدن برای از بین بردن عفونت مننژیت باکتریایی استفاده کنند.
محققان نشان می‌دهند که سلول‌های ایمنی وارد غشای مغز می‌شوند و شبکه ای ایجاد می‌کنند که باکتری‌ها را به دام می‌اندازد اما حرکت مایع مغزی نخاعی را نیز مسدود می‌کند. مغز به طور مداوم توسط مایع مغزی نخاعی که در بافت رگ‌های خونی وارد بافت می‌شود تمیز می‌شود و وظیفه پاکسازی مواد زائد ساخته شده توسط سلول‌های فعال مغز را بر عهده دارد.  انتقال مایع مغزی نخاعی به منظور جلوگیری از تورم مغز در بیماری‌های حاد مانند سکته مغزی نیز مهم است. تورم مغز که «اِدم» نیزنامیده می‌شود ، یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. چرا که تورم باعث فشرده شدن رگ‌های خونی می‌شود و در نتیجه بافت مغز از بین می‌برد. اگر عملکرد مغز در مناطق کنترل کننده تنفس متوقف شود برای فرد کشنده خواهد بود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала