گزارش و تحلیل

سفر انریکه مورا به ایران

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / وزارت خارجه ایران
وزارت خارجه ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.10.2021
اشتراک
معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: هر طرف که مسوولیت پذیری بیشتری از خود نشان دهد، به میز مذاکره نزدیکتر است.
دیدار و گفتگوی دکتر علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انریکه مورا معاون سرویس‌ اقدام اتحادیه اروپا در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه‌ ای و بین المللی از جمله روابط ایران و اتحادیه اروپایی، موضوع افغانستان و نیز مذاکرات برای برداشتن تحریم‌ های ظالمانه علیه ایران از امروز پنجشنبه بیست و دوم مهرماه در ایران جریان دارد.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ساعاتی پیش پایان رایزنی های دو طرف و توافق برای ادامه رایزنی ها در بروکسل را اعلام کرد.
سفر نماینده اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات برجام به تهران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.10.2021
سفر نماینده اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات برجام به تهران
انریکه مورا معاون سرویس‌ اقدام اتحادیه اروپا که برای رایزنی درباره روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای از جمله تحولات در افغانستان و یمن و نیز مذاکرات برای لغو تحریم‌های ظالمانه به تهران سفر کرده است  با دکترعلی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این ملاقات، با تاکید بر این که ایران همواره ثابت کره که یک بازیگر مسوول در عرصه بین‌المللی است، در حالی که رفتار طرف مقابل نشان می‌دهد که با مسوولیت پذیری فاصله معناداری دارد، تصریح کرد: «هر طرف که مسوولیت پذیری بیشتری از خود نشان دهد، به میز مذاکره نزدیکتر است».
دکتر باقری با اشاره به این که برای ایران دستیابی به نتایج ملموس موضوعیت دارد، افزود: « ایران برای مذاکرات جدی که نتیجه آن توافق عملی و نه توافق کاغذی باشد، همواره آماده است».
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به این موضوع که تردید جدی در مورد اراده واقعی آمریکا برای انجام تعهداتش وجود دارد، از بی عملی طرف های اروپایی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام انتقاد نموده و بر ضرورت مسؤولیت پذیری آنها تاکید کرد.
انریکه مورا نیز ضمن تشریح مسئولیت خود به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، بر آمادگی خود به منظور همکاری با کشور جمهوری اسلامی ایران و سایر طرف ها در جهت ادامه مذاکرات برای دستیابی به نتیجه ای که مورد پذیرش همه طرف ها باشد، تاکید کرد. 
 سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.10.2021
سازمان ملل برای کمک به ادامه مذاکرات ایران و عربستان اعلام آمادگی کرد
در پایان مقرر گردید رایزنی های دو طرف در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین در روزهای آینده در بروکسل ادامه یابد.
در این دیدار همچنین در خصوص روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپایی، بر ارتقا روابط فیمابین تاکید شد و قرار شد در گفتگوهای آتی در بروکسل، سرفصل ها و زمینه‌های عملی گسترش روابط مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
دکتر باقری همچنین در حوزه مسایل و موضوعات مهم منطقه از جمله تحولات افغانستان نیز ضرورت مسئولیت پذیری اتحادیه اروپایی خصوصا در ارتباط با وضعیت انسانی مردم افغانستان از جمله وضعیت بی جاشدگان و  آوارگان را مورد تاکید قرار داد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه  در خصوص شرایط غم انگیز مردم و زنان و کودکان در یمن نیز با توجه به محاصره چند ساله این کشور، خواستار توجه جدی اتحادیه اروپا و عمل به وظایف خود برای پایان دادن به این تراژدی انسانی شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала