ملاقات وزرای خارجه ایران و بلاروس

CC BY 4.0 / Iranian Foreign Ministry / حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.09.2021
اشتراک
وزرای امور خارجه ایران و بلاروس در خصوص روابط دوجانبه و همکاری‌ های اقتصادی میان دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از وزارت خارجه ایران، ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس در این دیدار بر اراده مینسک برای اجرایی کردن توافقات دو کشور از جمله توافق‌ های صورت‌ گرفته در دیدار هفته گذشته روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شانگهای در شهر دوشنبه، تأکید کرد.
حسین امیرعبداللهیان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.09.2021
دیدار وزیر خارجه ایران با وزیر خارجه انگلیس + فیلم و عکس
ماکی با اشاره به اینکه تحریم‌ های ظالمانه هر دو کشور ایران و بلاروس را هدف قرار داده است، تصریح کرد که تنها با همکاری مشترک می‌توان بر این مسئله فائق آمد.
وزیر خارجه بلاروس تأکید کرد که این کشور برای همکاری در تمامی حوزه‌ ها و ایجاد یک رابطه اقتصادی متوازن با ایران آمادگی دارد.
 وی با اشاره به جلسات متعدد در سطوح کارشناسی میان دو کشور، رسیدن توافقات به سطح عملیاتی را نیازمند اراده سیاسی دانست.
در ادامه، وزیر امور خارجه ایران دیدار روسای جمهور دو کشور را ملاقاتی خوب توصیف کرده و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا مسیر تازه‌ای برای ارتقا روابط دو کشور ایجاد شود.
 امیرعبداللهیان ضمن ابراز تأسف از کاهش حجم تعاملات تجاری دوجانبه با وجود توافقات صورت‌ گرفته میان دو کشور، تصریح کرد که ایران آمادگی دارد تا در حوزه‌ هایی نظیر ماشین‌ های صنعتی و سنگین، ماشین‌ آلات کشاورزی، اتوبوس برقی، قطعات خودرو و اقلام کشاورزی با بلاروس همکاری جدی داشته باشد.
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به عدم برگزاری جلسه کمیسیون مشترک سیاسی و کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در طول چهار سال گذشته، خواهان تشکیل جلسه این کمیسیون‌ ها شده و عنوان کرد که ایران در انتظار تعیین رییس کمیسیون مشترک از سوی طرف مقابل بوده و برای برگزاری جلسه کمیسیون سیاسی در ماه اکتبر آمادگی دارد.
امیرعبداللهیان همچنین اشاره کرد که می‌ توان از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور بهره گرفت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала