ایران حذف پلتفرم‌های صوت و تصویر اینترنتی را در سطح بین‌المللی پیگیری می‌کند

© AP Photo / Virginia Mayo, Fileایران حذف پلتفرم‌های صوت و تصویر اینترنتی را در سطح بین‌المللی پیگیری می‌کند
ایران حذف پلتفرم‌های صوت و تصویر اینترنتی را در سطح بین‌المللی پیگیری می‌کند  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.09.2021
Telegram
واحد بین‌الملل ساترا در نخستین اقدام با شروع پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی، نامه‌نگاری‌های خود را با نهادهای رگولاتوری و قضایی بین‌المللی آغاز کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) در بیانیه ای گفت: این اقدام گوگل عملی غیرحرفه‌ای و نشان‌دهنده رویکرد جانبدارانه علیه مسیر پیش‌رونده صنعت بومی فناوری‌های ارتباطی و رسانه‌ای و با هدف تضعیف حاکمیت رسانه‌ای کشور می باشد.
شرکت گوگل در هفته‌های اخیر برنامک‌های موثر و پرکاربرد ایرانی را هدف اقدامات حذفی قرار داده است. این رویه غیرمنطقی که از ماه گذشته با حذف پلتفرم روبیکا و ذره‌بین شروع شد، با وجود گمانه‌زنی‌های اولیه مبنی بر وجود منشأ داخلی برای آن، در هفته گذشته به سایر پلتفرم‌ها از جمله پلتفرم‌های مطرح دیگری در حوزه صوت و تصویر فراگیر رسید.
حوزه فناتحریم (Tech Sanction) که در تضاد با اصل بی‌طرفی (Neutrality) به عنوان پایه توسعه اکوسیستم مبتنی بر اینترنت است، فقط با توجیه سیاسی در حال پیگیری است و هیچ‌گونه توجیه فنی، حقوقی و عرفی قابل دفاعی ندارد.
این اقدامات نشان می‌دهد رویه محدود کننده در برابر اپلیکیشن‌های ایرانی، مساله‌ای غیرمرتبط با مسائل داخلی است که مقابله با آن اتحاد و هم‌افزایی و همکاری عمومی را می‌طلبد. روشن است بهره‌برداری از این مساله برای استفاده له یا علیه موضوعات داخلی رویکردی اشتباه و هزینه‌زاست.
ساترا با محکومیت این اقدام‌ها، پیگیری‌های خود را درخصوص پلتفرم‌های صوت و تصویر حذف شده به صورت جدی دنبال می‌کند و با توجه به اینکه این سیاست‌ها فقط به حوزه صوت و تصویر فراگیر محدود نشده، با استفاده از ظرفیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی رییس‌جمهوری و مرکز ملی فضای مجازی، یک حرکت بین‌دستگاهی را برای احقاق حقوق فعالان تکنولوژی و این صنعت پیگیری می‌کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала