واکنش ایران به اتهامات وارده در بیانیه کمیته چهار جانبه اتحادیه عرب

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / واکنش ایران به اتهامات وارده در بیانیه کمیته خودخوانده ۴ جانبه اتحادیه عرب
واکنش ایران به اتهامات وارده در بیانیه کمیته خودخوانده ۴ جانبه اتحادیه عرب - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.09.2021
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با محکومیت اتهامات وارده در بیانیه کمیته ۴ جانبه اتحادیه عرب، صدور چنین بیانیه هایی را نشان از نبود درک حداقلی کشورهای حاضر در این کمیته از سیر تحولات منطقه ای و شرایط کلی حاکم بر مناسبات جمهوری اسلامی ایران و مجموعه کشورهای عربی دانست.
به گزارش اسپوتنیک، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهامات تکراری دخالت ایران در امور داخلی دیگران از سوی کشورهایی که سابقه مداخله، تنش آفرینی، تروریست پروری، مزدور پروری و جنگ افروزی به ویژه در یمن و مناطق درگیر غرب آسیا و شمال آفریقا را دارند مردود شمرد و گفت: کنار هم قرار دادن این اجزا برای اتهام به ایران، مشکل کشورهای مداخله جو و بی اعتنا به مردم را حل نخواهد کرد.
جزییاتی جدید از مذاکرات ایران و عربستان در بغداد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.08.2021
جزییاتی جدید از مذاکرات ایران و عربستان در بغداد
خطیب زاده دغدغه اصلی بانیان چنین بیانیه هایی را خدمت آشکار و پنهان به رژیم صهیونیستی خواند و به این ۴ کشور توصیه کرد به جای صدور اینگونه بیانیه های فاقد ارزش به جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم ستمدیده فلسطین تمرکز کنند.
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ایران صدور این نوع بیانیه ها همزمان با اقدامات برخی از این کشورها برای تحرک بخشی به مناسبات خود با ایران را تناقض آمیز خواند و بار دیگر بر موضع همیشگی جمهوری اسلامی ایران در دعوت از همسایگان برای گفتگو و حل سو تفاهمات از طریق مسیر های دیپلماتیک را مورد تاکید قرار داد.
خطیب زاده در خصوص جزایر سه گانه ایرانی با مردود شمردن بیانیه، تمامی اقدامات ایران را در چارچوب اعمال حاکمیت و تمامیت ارضی کشور دانست و مداخله دیگران در این زمینه را محکوم کرد.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران حفظ و تثبیت دستاوردهای هسته ای و توانمندی های دفاعی جمهوری اسلامی ایران را از جمله سیاست های راهبردی کشور خواند و با یادآوری کارشکنی های برخی کشورهای عضو کمیته خودساخته در مسیر حصول توافق هسته ای، بر بی فایده بودن این بیانیه ها در مسیر توسعه صنعت صلح آمیر هسته ای کشور تاکید کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала