گاز هلیوم ایران در حال تاراج

© REUTERS / Raheb Homavandi/TIMAکشف یک میدان بزرگ گازی در ایران
کشف یک میدان بزرگ گازی در ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.08.2021
Telegram
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌ گوید نپرداختن ایران به ظرفیت برداشت و استفاده از گاز هلیوم، یک فرصت ملی را به تهدید تبدیل کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، مهرداد عباد عضو اتاق بازرگانی تهران، در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: گاز هلیوم در ایران به عنوان یک سرمایه ملی رسما فراموش شده است. این گاز در  سال ۱۸۶۸ از سوی فرانسوی‌ ها کشف شد و از سال ۱۹۰۳ به عنوان یک منبع بزرگ در جهان مورد بهره برداری قرار گرفت.

احتمال گسترش مبادلات نفتی ایران و افغانستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.08.2021
گزارش و تحلیل
احتمال گسترش مبادلات نفتی ایران و افغانستان

وی با بیان اینکه ذخایر مشترک هلیوم ایران و قطر، بین ۲۵ تا ۴۰ درصد از ذخایر هلیوم جهان به شمار می‌ رود، توضیح داد: با وجود آنکه برداشت این گاز از ۱۲۰ سال پیش در جهان کلید خورده، اما همچنان شرایط برداشت آن در ایران فراهم نشده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اهمیت هلیوم در صنایع و خدمات مختلف، گفت: این گاز از دستگاه‌ های ام آر بیمارستانی گرفته تا در صنایع نفت گاز و پتروشیمی، کارایی فراوانی دارد و ما با وجود آنکه ذخیره غنی از این محصول داریم اما در طول سال مقادیر زیادی از آن را وارد می‌ کنیم.

عباد با اشاره به تاسیس چند کارخانه استخراج هلیوم در قطر در سه سال گذشته، اظهار کرد: با توجه به اینکه ذخایر هلیوم ایران و قطر مشترک است، نبود اقدامات لازم از سوی ایران باعث شده، طرف قطری با خیال راحت این محصول را استخراج کند و به فروش برساند.

به گفته وی، هرچند ایران در حوزه دانش عملی استخراج هلیوم هنوز پیشرفت قابل توجهی نکرده اما اما می‌ توان انتظار داشت که با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ ها و متخصصان که چند سال قبل اقداماتی را انجام دادند اما به دلیل تحریم‌ ها ناکام ماند، در این حوزه اقدامات اساسی آغاز شود تا لااقل در میادین مشترک، ایران نیز همپای قطر از هلیوم موجود استفاده کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала