کارشناس: تنها راه نجات کشور ارز تک نرخی است

ارز - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.08.2021
Telegram
دولت اگر بخواهد موفق شود باید بخش خصوصی را بیشتر به کار گیرد و نظرات این بخش را بشنود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «مهر»، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت که تنها راه نجات کشور ارز تک نرخی است و برای جلوگیری از رانت و فساد باید ارز تک نرخی و به قیمت واقعی خود برسد.

وی در ادامه افزود: «دولت اگر بخواهد موفق شود باید بخش خصوصی را بیشتر به کار گیرد و نظرات این بخش را بشنود. دولت سیزدهم با شرایط سختی مواجه است؛ شاید بتوان گفت امروز دولت در سخت‌ترین شرایط دولت‌های بعد از انقلاب قرار گرفته است.

کمیته پیگیری واردات واکسن تشکیل شده است. از یک طرف کرونا مشکل زا شده است که به دلیل سهل انگاری و برخورد بد مسئولان گذشته، شاهد تلفات زیادی بودیم. این موضوع یکی از مهم‌ترین چالش‌های دولت است که خوشبختانه رئیس جمهور و معاون اول وی اعلام کردند مبارزه با کرونا اولویت اول است.

چرا ایران با تحریم دارویی مواجه شده است؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.08.2021
چرا ایران با تحریم دارویی مواجه شده است؟

اگرچه در چند ماه گذشته به دلیل برخوردهای بد وزارت بهداشت نتوانستیم واکسن وارد کنیم اما نمایندگان شرکت‌های دارای مجوز در ایران فعال شده‌اند و دیروز هم به وزارت بهداشت نامه نوشتیم. با دستور معاون اول نیز کمیته‌ای برای واردات واکسن تشکیل شد که به جمع بندی‌های خوبی رسیدیم. اگر مجوز داده شود بخش خصوصی واردات واکسن را دنبال می‌کند.

مورد دوم مربوط به تورم می‌شود. متأسفانه روز به روز تورم رشد می‌یابد. در مرداد ماه تورم ۴۵.۲ درصد بود در حالی که تورم در پایان سال ۹۹، ۳۶.۴ درصد بود؛ یعنی هر ماه رشد فزاینده تورم داریم.تورم مهم‌ترین عاملی است که ثبات اقتصادی را دچار مشکل می‌کند. هم سرمایه گذار و هم آینده سرمایه گذاری را با مشکل مواجه می‌کند.

مساله سوم رشد پایه پولی است. طبق آمار پایه پولی ۹.۲ درصد افزایش داشته که نگران کننده است. امیدواریم دولت در بحث تورم و پایه پولی کار جدی کند. دولت برای واردات کالاهای اساسی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سوبسید داد.

طی نیمه نخست سال ۱۵ میلیارد دلار تخصیص از صورت گرفته که بخشی از آن ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است؛ یعنی دولت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه برای واردات اقلام به خصوص کالاهای اساسی داده است.

 لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان ایرانی تامین بودجه شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.07.2021
لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان ایرانی تامین بودجه شد

با این حال تورم ماهانه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ۵۸.۴ درصد بود و تورم اقلام غیرخوراکی که ارز سوبسیدی نگرفتند ۳۶.۱ درصد بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که ارز ۴۲۰۰ تومانی به جز اینکه اقتصاد را تخریب و رانت و فساد در جامعه ایجاد کند هیچ اثر ویژه‌ای نداشته و نخواهد داشت.

در طول ۶ سال گذشته دائم اعلام کردیم که تنها راه نجات کشور ارز تک نرخی است. برای جلوگیری از رانت و فساد باید ارز تک نرخی و به قیمت واقعی خود برسد. اگر دولت بخواهد کمک کند یارانه مستقیم به قشر نیازمند بدهد.

یکی از چالش‌های دیگر دولت کسری بودجه است که خود یکی از عوامل کسری بودجه است؛ طبق اعلام خزانه داری در ۳ ماه اول سال ۱۹۰ هزار میلیارد تومان عدم تخصیص بودجه و کسری بودجه داشته‌ایم که به تورم فزاینده دامن می‌زند. خوشبختانه رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که اصلاحات بودجه را انجام می‌دهد. امیدواریم در ۶ ماه آینده کسری بودجه کمتری داشته باشیم یا نداشته باشیم. این موضوع به عدم افزایش تورم کمک می‌کند.

مورد آخر نیز تحریم‌هاست که اقتصاد را آزار می‌دهد. امیدواریم مذاکرات هر چه زودتر شکل گرفته و شر تحریم‌ها برداشته شود».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала