آمادگی ترکیه برای عادی سازی روابط با ارمنستان

© Mustafa Kamaci/Presidential Press Office/Handout via REUTERSآمادگی ترکیه برای عادی سازی روابط با ارمنستان
آمادگی ترکیه برای عادی سازی روابط با ارمنستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.08.2021
Telegram
رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد: با توجه به اظهارات سازش آمیز ارمنستان، می توانیم به تدریج روابط خود را با ارمنستان گسترش دهیم.

به گزارش اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت: ترکیه آماده عادی سازی تدریجی روابط با ارمنستان با توجه به اظهارات سازش آمیز آن است.

اردوغان: ترکیه هیچ شکی در خرید دومین واحد اس -400 از روسیه ندارد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.08.2021
اردوغان: ترکیه هیچ شکی در خرید دومین واحد اس -400 از روسیه ندارد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، پیشتر گفته بود که سیگنال های مثبتی از سوی ترکیه در زمینه صلح منطقه می بیند.

اردوغان به نقل از NTV بیان داشت: من برای دولت جدید ارمنستان آرزوی موفقیت می کنم. منطقه ما به یک رویکرد سازنده نیاز دارد. حتی اگر اختلاف نظر وجود داشته باشد، توسعه روابط همسایگی بر اساس احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ضروری است. بنابراین، ما می توانیم به تدریج روابط خود را با ارمنستان که دولت جدیدش آمادگی خود را برای حرکت در این راستا اعلام کرده است، گسترش دهیم.

به گفته اردوغان، تنها پس از اطمینان از صلح پایدار می توان به مسائل مربوط به توسعه اقتصادی پرداخت و شرایط همکاری را ایجاد کرد.

وی افزود: با همین تفاهم، آذربایجان پیشنهاد می کند مذاکراتی را با ارمنستان برای دستیابی به یک توافق جامع صلح آغاز کند. به لطف این رویکرد، فرصت های جدیدی برای توسعه قفقاز جنوبی ظاهر می شود. ما آماده همکاری با همه طرف هایی هستیم که مایل به استفاده از چنین فرصت تاریخی هستند را داریم.

رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد: پیشنهاد ما برای ایجاد یک پلت فرم در دستور کار است. پنج یا شش کشور با مشارکت ترکیه، آذربایجان، روسیه، ایران و ارمنستان. ما پیشنهاد کردیم که گرجستان را نیز در اینجا قرار دهیم. اگر چنین بستری سازماندهی شود منطقه آرام تر خواهد شد.

رئیس دولت ترکیه خاطر نشان شد: احداث راه آهن و بزرگراه در منطقه ضروری است، که کشورها را به هم متصل می کند و در نتیجه بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

اردوغان گفت: ما با رئیس جمهور روسیه پوتین و همچنین با رئیس جمهور آذربایجان علی اف این موضوعات را مورد بحث قرار دادیم و به توافق رسیدیم. رئیس جمهور جدیدی در ایران انتخاب شده است و ما همچنین در مورد این موضوع با او گفتگو خواهیم کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала