المالکی: تعویق انتخابات عراق به معنای ناتوانی در برگزاری است

© YouTube.comنوری المالکی نخست وزیر سابق عراق
نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.08.2021
Telegram
نخست وزیر پیشین و از شخصیت‌ های سیاسی مهم عراق تاکید کرد که اگر انتخاب پارلمانی این کشور دوباره به تعویق بیفتد، دیگر برگزار نخواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، نوری المالکی دبیرکل حزب الدعوه عراق، دوشنبه شب در گفتگوی با شبکه خبری "روداو" اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: هیچ کس علاقه ای به ناآرامی و اعتراض های خیابانی و همچنین تعویق یا لغو انتخابات پیش از موعد ندارد.

نیروهای امنیتی عراق، یک انبار اسلحه و مهمات متعلق به داعش کشف کردند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.08.2021
نیروهای امنیتی عراق، یک انبار اسلحه و مهمات متعلق به داعش کشف کردند

وی گفت که در صورت به تعویق انداختن انتخابات، این رویداد دیگر برگزار نمی شود.

دبیرکل حزب الدعوه عراق افزود: ترس ما از تقلب احتمالی در انتخابات پایان نیافته است و اگر نتایج شمارش دستی با نتایج الکترونیکی مطابقت داشته باشد، آن گاه درستی آن تایید خواهد شد و ما صداقت آن را تضمین کرده ایم.

المالکی در پاسخ به این پرسش که آیا انتخابات در ۱۰ اکتبر سال جاری برگزار می شود، گفت که در مورد احتمال هایی که ممکن است به هر نحوی وارد شود، صحبت نمی کنم، بلکه در مورد تصمیم مورد تأیید اکثر جریان های سیاسی، دولت و کمیسیون عالی مستقل انتخابات صحبت می کنم، یعنی انتخابات در تاریخ ۱۰/۱۰ به منظور رعایت بسیاری از ملاحظات مربوط به منافع ملی و نیاز به حفظ نظم، پیشرفت کشور و غلبه بر چالش ها باید به موقع برگزار شود.

رئیس ائتلاف دولت قانون ادامه داد: انتخابات نقطه شروع برای پیشرفت بهتر است؛ بنابراین ضرورت برگزاری آن ناشی از این واقعیت است که انتخابات و مشارکت در آن در حمایت و اصلاح فضا برای تأمین ثبات، امنیت، خدمات و رفاه مردم عراق بسیار لازم است. 

المالکی در عین حال اضافه کرد: ما به نظر افراد و گروه ها خواه در انتخابات شرکت کنند یا از شرکت کردن خودداری کنند به این حق آنها احترام می گذاریم. اما امیدواریم و از آنها می خواهیم که در انتخابات شرکت کنند. 

نخست وزیر عراق درباره تحریم انتخابات از سوی جریان «مقتدی صدر» و اینکه تصمیم وی می تواند به التهاب اوضاع و درگیری خیابانی منجر شود، گفت که این دو موضوع هیچ پیوندی با هم ندارد و ملتهب کردن جامعه، تظاهرات و تعویق انتخابات به سود هیچ کس نیست، زیرا اگر انتخابات به تعویق افتد دیگر هیچ زمان برگزار نخواهد شد.

المالکی خاطر نشان کرد: ما مشتاق هستیم که خیابان های عراق ملتهب نشود و درخواست ما از نیروهای سیاسی و کسانی که اسلحه حمل می کنند این است که در همکاری با کمیسیون عالی امنیت، بسترهای لازم امنیتی را برای رای دهندگان، نامزدها و جریان های سیاسی را با آزادی کامل خود بدون فشارهای امنیتی فراهم کنند.

وی افزود که مشارکت و عدم مشارکت گروه ها و جریان‌ های سیاسی یک حق طبیعی است و به نظر من عدم مشارکت نمی تواند مشروعیت انتخابات را به چالش بکشد.

رهبر ائتلاف دولت قانون عراق ابراز امیدواری کرد که تحریم کنندگان انتخابات، نظر خود را در این مورد تغییر دهند و در روند سیاسی کشور شریک شوند. او گفت که ما با همه آنها مکاتبه و رایزنی می کنیم تا از این تصمیم منصرف شوند. 

المالکی همچنین تصریح کرد: همه جریان های سیاسی حق دارند که در انتخابات شرکت کنند یا شرکت نکنند هرچند از همه می‌ خواهیم که با مشارکت در این رویداد در روند اصلاح، بازسازی و توسعه کشور سهیم شوند اما تصمیم با خود آنها است.

وی در مورد اختلافش با مقتدی صدر بیان کرد که بارها در رسانه ها و مصاحبه های خود گفته ام که نمی خواهم وارد بحران و مشاجره ای با هیچ فرد، جریان، نهاد و کشوری شوم، دست دوستی و آشتی من همیشه باز است. 

المالکی در مورد حضور آمریکایی در عراق نیز تأکید کرد که حضور این نیروها به استناد توافق‌نامه چارچوب راهبردی میان بغداد و واشنگتن بوده که در سال ۲۰۰۸ و در زمان نخست‌ وزیری وی امضا شده است. 

وی گفت که با استناد به همین توافق‌ نامه می‌توان خواستار خروج این نیروها شد و این موضوع نیازی به مصوبه مجلس ندارد.

المالکی در عین حال اظهار کرد که عراق در بخش آموزش نیرو و استفاده از تجهیزات نیازمند نیروهای آمریکایی است. 

وی افزود که نخست‌ وزیر عراق با آمریکا درباره پایان دادن به حضور نیروهای رزمی این کشور به توافق رسیده‌ و این موضوع تمام شده است اما عراق همچنان نیازمند نیروهای آموزشی و حمایتی است.

نوری المالکی با تاکید بر لزوم تبعیت همه جریان های سیاسی از چارچوب های تعیین شده در کشور گفت که هر گونه تخلف از این چارچوب تعدی به نظام سیاسی کشور محسوب می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала