اتحادیه اروپا: نباید اجازه دهیم چین و روسیه کنترل افغانستان را در دست بگیرند

© AFP 2022 / John Thysاتحادیه اروپا: نباید اجازه دهیم چین و روسیه کنترل افغانستان را در دست بگیرند
اتحادیه اروپا: نباید اجازه دهیم چین و روسیه کنترل افغانستان را در دست بگیرند - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.08.2021
Telegram
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که کشورهای غربی نباید اجازه دهند کنترل افغانستان به دست چین و روسیه بیافتد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج شنبه درباره آخرین تحولات افغانستان گفت: هنوز شهروندان زیادی در افغانستان که با کشورهای اروپایی در این کشور همکاری داشته‌اند به فرودگاه نرسیده‌اند. 

پنتاگون - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.08.2021
پنتاگون: انتظار فروپاشی دولت و ارتش افغانستان ظرف ۱۱ روز را نداشتیم

وی با بیان اینکه ما نگران نحوه عملکرد طالبان در آینده هستیم افزود: ما به گفت‌وگو با طالبان با وجود عدم شناخت سیاسی از آنها ادامه خواهیم داد. 

مسئول سیاست خارجی اروپا در ادامه با اشاره به مساله مهم پناهحویان نیز گفت: ما از موج مهاجران افغان به اروپا هراس داریم و در این زمینه پیشنهاداتی ارائه کرده‌ایم.

بورل همچنین گفت: مساله مهم این است که اجازه ندهیم چین و روسیه کنترل افغانستان را در دست بگیرند.

وی تاکید کرد که برای مقابله با پیامدهای آتی در این کشور، اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا باید یک جبهه متحد استراتژیک درباره افغانستان تشکیل دهند. 

بورل همچنین افزود: چین و روسیه اکنون گامهای دیپلماتیک خود را با طالبان برداشته اند و این توازن قوا را تغییر خواهد داد و باید برای مقابله با آن فکر کنیم.

مسئول سیاست خارجی اروپا با اشاره به رفتار طالبان اضافه کرد، طالبان در حال حاضر چهره خوبی از خود نشان داده‌اند با این حال باید مراقب شهروندان اروپایی در آنجا باشیم.

خروج شتاب زده نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان با انتقادات زیادی از سوی کشورهای مختلف و در محافل سیاسی آمریکا مواجه شده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала