آمریکا: غنی دیگر جایگاهی در افغانستان ندارد

© Photo / IRNAآمریکا: غنی دیگر جایگاهی در افغانستان ندارد
آمریکا: غنی دیگر جایگاهی در افغانستان ندارد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.08.2021
Telegram
آمریکا در واکنش به اظهارات اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان مبنی بر بازگشت به کشورش گفت، غنی دیگر در افغانستان جایگاهی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آناتولی، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که گزارش هایی مبنی بر ورود غنی به امارات متحده عربی دیده است همینطور است.

غنی: من هیچ چیزی با خود خارج نکردم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.08.2021
غنی: من هیچ چیزی با خود خارج نکردم

غنی در پیامی ویدئویی که روز چهارشنبه از امارات منتشر شد ، وعده داد که پس از فرار به افغانستان باز می گردد تا "به مبارزه خود برای حقوق و ارزش های مردم ادامه دهد".

او گفت: من به نیروهای امنیتی مان افتخار می کنم ، آنها شکست نخورده اند ، ما در جبهه سیاسی شکست خورده ایم. این شکست رهبری دولت ، رهبری طالبان و جامعه بین المللی بود. این شکست روند صلح بود."

وی مدعی شد: "می خواستم قدرت را به طالبان  منتقل کنم. اما برخلاف میلم از افغانستان اخراج شدم."

آمریکا در حال تخلیه شهروندان خود و افغانانی که به دنبال پناهندگی از افغانستان هستند، فرودگاه بین المللی حامد کرزای کابل را در کنترل خود دارد. یک مقام ارشد دولت بایدن روز سه شنبه گفت طالبان به ایالات متحده اطمینان داده است که مانع سفر امن افغان ها و آمریکایی هایی که قصد فرار دارند، نخواهد شد. اما شرمن گفت که در حالی که این تعهد تا حد زیادی برای اتباع آمریکایی تأیید شده است ، به نظر می رسد گروه تندرو تعهد خود را در قبال افغان ها نقض کرده است.

وی گفت: ما گزارش هایی را مشاهده کرده ایم که نشان می دهد طالبان برخلاف اظهارات علنی خود و تعهدات خود در قبال دولت ما ، افغان هایی را که مایل به خروج از کشور هستند از ورود به فرودگاه منع می کنند. تیم ما در دوحه ، و شرکای نظامی ما در کابل ، مستقیماً با طالبان درگیر هستند تا روشن کنند که ما انتظار داریم آنها به همه شهروندان آمریکایی ، همه اتباع کشورهای ثالث و تمام افغانانی که مایل به ترک هستند اجازه دهند با خیال راحت و بدون مزاحمت کشور را ترک کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала