چه کسی رهبر افغانستان خواهد شد: پیش بینی آمریکایی ها

© Sputnik / PMعبدالغنی برادر، رهبر جنبش طالبان
عبدالغنی برادر، رهبر جنبش طالبان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.08.2021
Telegram
عبدالغنی برادر، رهبر جنبش طالبان (ممنوع در روسیه) که پس از تقریباً 20 سال تبعید به افغانستان بازگشته، ممکن است پس از سقوط رژیم قبلی، رهبری این کشور را بر عهده بگیرد.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست پیش بینی کرد که چه کسی رهبر افغانستان خواهد شد.

این روزنامه  می نویسد ملا برادر با داشتن نفوذ سیاسی قابل توجهی که در سالهای تبعید وی شکل گرفته بهشهر  قندهار افغانستان بازگشته است. توماس روتیگ، دیپلمات سابق و تحلیلگر آلمانی با سابقه طولانی در افغانستان به واشنگتن پست گفت  یکی از عواملی که ممکن است به نفع رهبر طالبان باشد تجربه او در زندان پاکستان است.

به گفته وی ، سال های زندان عبدالغنی برادر در پاکستان "مشروعیت سیاسی" وی را افزایش داده است. این کارشناس توضیح داد، بسیاری طالبان را دست نشانده پاکستان و در خدمت منافع این کشور می دانند. اما به احتمال زیاد زندانی شدن ملا برادر به او امکان می دهد تصویر شخصی را ایجاد می کند که از دستورات پاکستانی ها  اطاعت نکرده و مستقل عمل می کند.

دیدار فرمانده ناتو با طالبان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.08.2021
طالبان هند را به تکمیل پروژه‌های زیرساختی در افغانستان دعوت کرد

علاوه بر این، ملا برادر بود که در جریان مذاکرات با مقامات آمریکایی در دوحه در سال 2020 رهبری هیئت طالبان را بر عهده گرفت و شخصاً با مایک پمپئو وزیر خارجه وقت آمریکا دیدار کرد. روتیگ گفت که او خود را به عنوان سیاستمداری معرفی کرده است که می تواند در مقایسه با طالبان ستیزه جوتر، معتدل تر داشته باشد. این کارشناس در پایان گفت: "به نظر می رسد که ملا برادر نفوذ زیادی در دولت جدید طالبان داشته و از  نقش بزرگی  برخوردار باشد ."

واشنگتن پست می نویسد هزاران افغان از ملا برادر که با همراهی یک کاروان بزرگ از جیپ خای سفید رنگ به خانه رسید، استقبال کردند. با این حال هنوز نمی توان پیش بینی کرد که آیا او واقعاً قادر خواهد بود قدرت را در دستان خود تثبیت کند یا خیر. علاوه بر این هنوز مشخص نیست که رهبر جنبش طالبان قصد دارد چه مسیری را دنبال کند؟ علیرغم این واقعیت که ملا برادر در سخنرانی های عمومی خود از نظم لیبرال تر حمایت کرده ، گزارش هایی مبنی بر تعطیلی مدارس دخترانه در چندین منطقه افغانستان و سایر موارد نقض حقوق بشردریافت شده است.

ملا برادر رهبر و فرمانده نظامی طالبان است. او معاون و دوست نزدیک ملا محمد عمر، سرکده سابق طالبان  و رئیس شورای کویته بوده است. وی در اواخر دهه 1990 ملا برادر به عنوان نماینده طالبان بر چندین استان در افغانستان حکومت کرد. در سال 2002 پس از حمله ایالات متحده به افغانستان و سرنگونی رژیم طالبان ، از استان زادگاه خود اورزوگان به کراچی پاکستان فرار کرد. در سال 2010  ملا برادر در نتیجه عملیات مشترک اطلاعات پاکستان و سیا  دستگیر شد. در سال 2018 او  پس از چندین سال زندان  آزاد شد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала