کارشناس: کمبود سرم در بازار دارویی ناشی از خطای مدیریتی بود

© Sputnik / Alexandr Kryazhevبیمارستان
بیمارستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.08.2021
Telegram
ظرفیت تولید ماهیانه سرم در کشور به 16 میلیون بطری خواهد رسید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «فارس»، فاطمه محمدبیگی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که کمبود سرم در کشور بیش از هر چیز ناشی از خطاهای مدیریتی و اشتباهات محاسباتی در شبکۀ توزیع و پخش دارو بود و نمی‌توان آن را کمبود واقعی سرم در کشور دانست، زیرا چرخۀ تولید به نحو مطلوبی ادامه دارد.

وی در ادامه افزود: «در نظارت میدانی ضمن بررسی میزان تولید سرم تزریقی در این واحد تولیدی، از انبار دپو و خطوط تولید و ظرفیت‌های آن نیز بازدید به عمل آمد و موضوع تولید سرم و موانع آن مورد بررسی قرار گرفت.

کارگران این کارخانه مدام و در ۲ شیفت تولیدی، به‌صورت شبانه‌روزی در حال تولید انواع سرم تزریقی و تحویل آن به مراکز پخش هستند و با بازدیدی که ما از دپوی مواد اولیهٔ این کارخانه داشتیم به مردم این اطمینان را می‌دهیم که برای یک سال آینده مانع و مشکلی در تولید و توزیع سرم وجود ندارد.

افتتاح دومین خط تولید واکسن به زودی در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.07.2021
افتتاح دومین خط تولید واکسن به زودی در ایران

این واحد تولیدی هم‌اکنون در هفته یک میلیون بطری سرم‌های تزریقی را روانهٔ بازار دارویی می‌کند.  کمبود سرم در کشور بیش از هر چیز ناشی از خطاهای مدیریتی و اشتباهات محاسباتی در شبکۀ توزیع و پخش دارو بود و نمی‌توان آن را کمبود واقعی سرم در کشور دانست، زیرا چرخۀ تولید به نحو مطلوبی ادامه دارد.

در واقع افزایش مصرف سرم به‌دلیل اوج‌گیری کرونا و اورهال شدن یکی از واحدهای تولیدی سرم همزمان با آن و عدم مدیریت صحیح ماجرا توسط مدیران مربوطه، مشکلی را در شبکۀ توزیع ایجاد کرد که باید پس از این به‌نحوی عمل کرد تا مشکلی برای بیماران پیش نیاید.

متأسفانه ما در موضوع کمبود سرم، شاهد فرافکنی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بودیم، در واقع خروج یکی از کارخانه‌های سرم‌سازی از گردانۀ تولید باعث اخلال در توزیع سرم در بازار شد که وزارت بهداشت باید با پیش‌بینی صحیح و مدیریت توزیع این موضوع را مدیریت می‌کرد. قرار نیست مشکل توزیع سرم را با واردات نمایشی آن از خارج کشور حل کنیم، بلکه راه‌حل مدیریت صحیح توزیع و حمایت همه‌جانبه از تولیدکنندۀ داخلی است.

امروز در کشور ماهیانه حدوداً 12 میلیون بطری سرم تولید می‌شود و به محض اتمام تعمیرات اساسی شرکت سرم‌سازی شهید قاضی، این ظرفیت به تولید ماهیانه 16 میلیون بطری سرم خواهد رسید که در واقع بیش از نیاز کشور است، این درحالی است که در سال ۹۹ نیاز کشور به سرم تزریقی حدود ۱۱ میلیون سرم در ماه بود».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала