دستور به سفارت آمریکا در کابل: وسایل و اسناد حساس را نابود کنید

© Sputnik / V. Kiselev /  مراجعه به بانک تصاویر نگرانی افغان ها به دنبال افتادن اسناد سفارت انگلیس به دست طالبان
نگرانی افغان ها به دنبال افتادن اسناد سفارت انگلیس به دست طالبان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.08.2021
Telegram
در حالی که پیشروی‌های برق‌آسای طالبان در سراسر افغانستان ادامه دارد، شبکه سی‌ان‌ان با انتشار گزارشی اعلام کرد سفارت ایالات متحده در کابل به کارکنان خود دستور داده تا وسایل و اطلاعات محرمانه را نابود کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا ،  بنابر همین گزارش این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که یک مقام دیپلماتیک ایالات متحده می‌گوید براساس برآوردهای یکی از دستگاه‌های اطلاعاتی، این احتمال وجود دارد که کابل در ۷ روز و یا حتی ۷۲ ساعت آینده کاملا محاصره شود.

سی‌ان‌ان می‌گوید کارکنان سفارت ایالات متحده همچنین موظف شده اند تا وسایلی که ممکن است برای اهداف تبلیغاتی مورد سوءاستفاده قرار گیرند، از جمله پرچم‌های ایالات متحده و نشان‌های دولتی و نظامی این کشور را نابود کنند.

ایالات متحده با وجود اعزام نیروی نظامی بیشتر به افغانستان برای خارج کردن شهروندان این کشور و تضمین ادامه فعالیت دیپلماتیک، بسیاری از کارکنان سفارت خود را هم از پایتخت این کشور جنگ‌زده خارج می‌کند.

درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد از طالبان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.08.2021
درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد از طالبان

مراکز ولایت‌های افغانستان یکی پس از دیگری به تصرف طالبان در می‌آید. در آخرین تحولات، اعلام شده است علاوه بر شهرهای بزرگ هرات و قندهار که شب گذشته سقوط کردند، طبق اعلام رسانه‌ها کنترل شهرهای لشکرگاه مرکز ولایت هلمند و فیروزکوه مرکز ولایت غور نیز به دست طالبان افتاد.

نیروهای طالبان در یک هفته اخیر به سرعت توانستند بیش از ۱۰ مرکز ولایت‌های افغانستان را به تصرف خود درآوردند. این اقدامات در حالی صورت گرفته که قرار است تا دو هفته دیگر نیروهای نظامی خارجی به طور کامل از افغانستان خارج شوند.

در حالی که کابل هنوز به طور مستقیم تهدید نشده است اما ترس از سقوط پایتخت بیش از پیش در بین شهروندان این شهر دیده می‌شود. با این حال طبق آخرین ارزیابی‌های اطلاعاتی ارتش آمریکا، کابل ممکن است در مدت ۳۰ روز آینده تحت فشار نیروهای طالبان قرار گیرد و اگر روندهای کنونی ادامه یابد این نیروها می‌توانند در چند ماه آینده کنترل کامل افغانستان را به دست گیردند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، تخمین زده می‌شود که طالبان اکنون بیش از دو سوم کشور را در اختیار داشته باشد.

هزاران نفر از ساکنان شهرهای تصرف شده افغانستان خانه‌های خود را ترک کرده و دست به فرار زده‌اند.

مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، سنگر جدید دولت و نیروهای مردمی به رهبری عبدالرشید دوستم و عطامحمد نور انتخاب شد.

این دو چهره شناخته شده و رقیب دیرینه روز جمعه تعهد کردند در ایستادگی در برابر طالبان اختلافاتشان را کنار می‌گذارند و هماهنگ می‌شوند تا تاریخ آنان را سرزنش نکند و اگر اتحاد شکستند خائنان ملی معرفی شوند.

دوستم و نور به همراه شماری از دیگر چهره‌های شناخته شده افغانستان، مرکز فرماندهی را دفتر والی بلخ برگزیدند و تصمیم گرفته شد سپاه ۲۰۹ شاهین تجهیزات لازم را در اختیار نیروهای مردمی قرار دهد، رهبری نیروهای مردمی بر عهده عطامحمد نور باشد و ژنرال دوستم بر عملیات‌ها نظارت کند و مشورت بدهد.

حاضران در نشست تعهد سپردند که در دفاع از دروازه افغانستان، بلخ، در برابر طالبان تا پای جان می‌جنگند. 

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد با ابراز تاسف از گزارش‌های اولیه مبنی بر اعمال محدودیت شدید حقوق بشر توسط طالبان در مناطق تحت کنترل آنها گفت که بسیار نگران است.  وی افزود: نظاره کردن از دست رفتن «حقوق زنان و دختران افغان که به سختی به دست آمده  وحشتناک و دلخراش است».

گوترش هشدار داد که در افغانستان، اوضاع از کنترل خارج شده و خواهان توقف حملات طالبان و بازگشت این گروه به میز مذاکره شد.

گوترش با اشاره به اینکه بیش از هزار نفر در ماه گذشته بر اثر درگیری‌ها به ویژه در هلمند، قندهار و هرات جان خود را از دست داده‌اند، افزود که درگیری بین نیروهای افغان و طالبان که به شهرهای دیگر نیز سرایت کرد، خسارات زیادی به غیرنظامیان وارد کرده است.

وی با بیان اینکه حملات علیه غیرنظامیان نقض قوانین بشردوستانه بین المللی است و جنایت جنگی محسوب می‌شود، گفت که هدف قرار دادن زنان و روزنامه نگاران و محدودیت‌های شدید حقوق بشر در مناطق تحت کنترل طالبان بسیار نگران کننده است.

گوترش افزود: دیدن اخبار مربوط به سلب حقوق دختران و زنان افغان وحشتناک و بسیار ناراحت کننده است. به دست گرفتن قدرت از طریق جنگ یک ضرر است و این امر افغانستان را به یک جنگ داخلی طولانی مدت و انزوای کامل می‌کشاند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала