نماینده کنگره امریکا خواستار استعفای خلیلزاد شد

© REUTERS / Omar Sobhaniنماینده کنگره امریکا خواستار استعفای خلیلزاد شد
نماینده کنگره امریکا خواستار استعفای خلیلزاد شد  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.08.2021
اشتراک
مایک والتز، قانونگذار جمهوریخواه امریکایی می‌گوید که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحه در افغانستان باید استعفا بدهد.

به گزارش اسپوتنیک، آقای والتز در مصاحبه با صدای امریکا گفت: "من فکر می‌کنم که خلیلزاد باید استعفا بدهد. واضحا استراتژی وی برای مذاکرات ناکام ماند... طالبان هرگز علاقمند به صلح نبودند."

این نمایندۀ جمهوریخواه کنگره ایالات متحده گفت: "برخی در واشنگتن و جامعه بین‌المللی، کوشش کردند تا مردم را قناعت بدهند که طالبان تغییر کرده اند، طالبان یک گروه ولگرد اند که فقط علاقمند کسب قدرت هستند و نه صلح...آنان هیچ وقت در بخش مذاکرات جدی نبودند."

زلمی خلیلزاد در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده به عنوان نمایندۀ ویژه در امور مصالحه در افغانستان منصوب  شد. پس از روی کار آمدن حکومت فعلی به رهبری جو بایدن نیز آقای خلیلزاد در این سمت باقی‌ماند. او هم اکنون در دوحه و سرگرم بحث‌ها در مورد صلح افغانستان با طرف‌های مختلف است.

آقای والتز همچنین گفت که خواستار وضع تحریم بر طالبان و آن مقام‌های ارتش پاکستان است که از طالبان حمایت می‌کنند. او گفت که سال‌هاست پاکستان "بازی دوگانه" را در پیش گرفته است.

با اینحال، مقام‌های پاکستانی همواره گفته اند که نباید به خاطر عملکردهای طالبان در افغانستان، پاکستان مسوول قرار داده شود و به گفتۀ آنان نفوذ پاکستان بر طالبان کاسته شده است.

آقای والتز همچنان از تصمیم جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده مبنی بر خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان انتقاد کرد و گفت که آقای بایدن می‌تواند هم اکنون در استراتژی خود در قبال افغانستان تغییراتی بیاورد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала