طالبان خبر از تصرف ولایت بدخشان داد

© Photo / IRNAطالبان خبر از تصرف ولایت بدخشان داد
طالبان خبر از تصرف ولایت بدخشان داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.08.2021
Telegram
طالبان مدعی شد که توانسته است ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان را به تصرف خود در بیاورد.

به گزارش اسپوتنیک، طالبان در بیانیه‌ای از تصرف فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان، ساختمان دولتی، مقر پلیس، اداره اطلاعات محلی و سایر تاسیسات این منطقه خبر داد.

آژانس خبری پژواک نیز تایید کرد که شبه نظامیان طالبان کنترل بسیاری از نواحی این ولایت را به دست گرفته‌اند که شامل مرکز آن می‌شود و نیروهای امنیتی را عقب رانده‌اند. بدخشان نهمین ولایت است که توسط طالبان در کمتر از یک هفته سقوط می‌کند.

شهر فراه، مرکز ولایت فراه و شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان روز سه‌شنبه به دست طالبان افتاد. منابع محلی تصرف این دو مرکز ولایت را تایید کرده‌اند.

"شهلا ابوبر"، یکی از اعضای شورای ولایتی فراه به خبرگزاری فرانسه گفت: طالبان عصر سه شنبه پس از یک درگیری مختصر با نیروهای امنیتی وارد شهر فراه شد. آنها دفتر والی فراه و مقر پلیس را تصرف کردند.

"عبدالناصری فراهی"، یکی از قانون‌گذاران افغان در شهر فراه گفت: طالبان زندان مرکزی ولایت فراه را نیز تصرف کرده است.

طالبان اهداف مهمی را در شهر نزدیک مرز ایران به تصرف خود درآورد - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.08.2021
طالبان اهداف مهمی را در شهر نزدیک مرز ایران به تصرف خود درآورد

فراه در حال حاضر دومین مرکز ولایتی در جنوب غربی افغانستان است که طالبان آن را تصرف کرده است. طالبان روز جمعه ولایت نیمروز را نیز تصرف کرد.

تصرف شهر فراه همچنین گذرگاه دیگری هم مرز با ایران را در اختیار این گروه شبه‌نظامی می‌گذارد.

ابوبر افزود: نیروهای امنیتی محلی به یکی از پایگاه‌های ارتش در خارج از شهر فراه عقب‌نشینی کردند.

هم‌زمان یکی از اعضای شورای شهر پلخمری و یکی از افسران ارتش افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت: طالبان روز سه‌شنبه شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان را تصرف کرد.

"مامور احمدزی"، عضو شورای شهر پلخمری گفت: بعد از حدود دو ساعت درگیری، شبه‌نظامیان طالبان بر نیروهای امنیتی چیره شده و آنها را وادار به عقب‌نشینی کردند.

تصرف شهر پلخمری به طالبان هم مرزی با ولایت‌های شمالی را می‌دهد.    

طالبان اخیرا ولایت‌های قندوز و تخار را تصرف کرد. این امر به آنها کنترل حدود 378 کیلومتر از جاده کابل به ولایت بدخشان را می‌دهد. این جاده یکی از مهم‌ترین مراکز ترانزیتی برای عبور خودروهای مسافربری و تجاری و حمل و نقل کالاهای غیرقانونی از جمله مواد مخدر است.

در همین حال، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز امروز (چهارشنبه) به مزارشریف، مرکز ولایت بلخ رفت و قصد دارد تا امنیت کلی در منطقه شمالی افغانستان را رصد کند.

وی همچنین با عطا محمد نور، یکی از مقام‌های بلندپایه در مزارشریف و همچنین عبدالرشید دوستم، جنگ سالار افغان دیدار و درباره دفاع از شهر همزمان با حضور نیروهای طالبان در حومه آن گفتگو کرد.

سقوط مزارشریف یک ضربه بزرگ برای دولت کابل و بیانگر سقوط کامل و کنترل نواحی شمالی افغانستان به دست طالبان است که مدت‌ها محل حضور نیروهای ضد طالبان بوده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала