مردم ترکیه از تصمیم اردوغان برای کمک به سومالی خشمگین شدند

© REUTERS / Bernadett Szaboمردم ترکیه از تصمیم اردوغان برای کمک به سومالی خشمگین شدند
مردم ترکیه از تصمیم اردوغان برای کمک به سومالی خشمگین شدند - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.08.2021
Telegram
اظهارات رئیس جمهوری ترکیه درباره تصمیمش برای اهدای ۳۰ میلیون دلار به سومالی، با انتقادات گسترده شهروندان این کشور رو به رو شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه عرب نیوز، شهروندان ترکیه نارضایتی خود را نسبت به ناتوانی دولت در مهار آتش‌ سوزی در نقاط مختلف این کشور اعلام و تاکید کردند: مردم به حمایت مالی و جبران فوری خسارات نیاز مبرمی دارد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، در حال ارائه کمک مالی به یک کشور دیگر است.

ضربه آتش سوزی به اقتصاد ترکیه  - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.08.2021
ضربه آتش سوزی به اقتصاد ترکیه

این تصمیم اردوغان، با هدف تقویت توافق امضا شده بین آنکارا و موگادیشو در ماه گذشته میلادی اتخاذ شده است که ترکیه متعهد به پرداخت ماهانه ۲.۵ میلیون دلار به سومالی شد.

در همین راستا، موضع مخالف ترک‌ ها و احزاب مخالف ترکیه با این اقدام اردوغان با این توجیه همراه بود که مقامات ترکیه حدود ۲۴ میلیون دلار برای مهار آتش‌ سوزی‌ ها و کمک به آسیب دیدگان اختصاص داده‌ اند، اما این مقدار کافی نیست و کمک ترکیه به سومالی بیشتر است و این امر باعث ناراحتی بسیاری شد.

مخالفان ترکیه اعلام کردند: روند تحویل ۳۰ میلیون دلار به سومالی غیرقابل توجیه است به ویژه پس از اعمال محدودیت‌ های جدید دولت برای هزینه‌ کردهای دولتی از جمله کاهش هزینه‌ های کاغذ و عبور و مرور خودروهای رسمی. همچنین محکومیت شدید ساکنان این کشور به دلیل درخواست بانوی اول ترکیه برای کاهش مصرف مواد غذایی از سوی مردم به دلیل توزیع نامناسب غذا به جهان بود.

تعدادی از تحلیلگران معتقدند که این سخاوت تنها برای کمک به دولت سومالی نیست که ده‌ ها سال است از گرسنگی، خشکسالی و جنگ داخلی رنج می‌ برد.

موگادیشو از سال ۲۰۰۵ متحد اصلی آنکارا در قاره آفریقا بوده است و ترکیه در راستای توسعه همکاری فراگیر با یک کشور دوست برای افزایش نفوذ ژئوپلیتیکی در منطقه فعالیت می‌کند.

علاوه بر این، این کشور آفریقایی وارد کننده اصلی کالاهای ترکیه‌ ای است و تنها در سال گذشته میلادی درآمد آنکارا از صادرات محصولات حدود ۲۷۰ میلیون دلار بوده است.

عبدالرشید حاشی تحلیلگر سومالیایی تصریح کرد: تعدادی از پروژه‌ های ملی کشور نیاز به سرمایه‌ گذاری‌ های خارجی دارند و ترکیه بعداً در نتیجه توسعه روابط تجاری می‌ تواند از مزایای مالی قابل توجهی برخوردار شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала