نشنال اینترست ۵ نشانه فروپاشی امپراتوری آمریکا را نام برد

© AP Photo / Alik Keplicz / نشنال اینترست ۵ نشانه فروپاشی امپراتوری آمریکا را نام برد
نشنال اینترست ۵ نشانه فروپاشی امپراتوری آمریکا را نام برد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.08.2021
Telegram
نشریه نشنال اینترست در مقاله ای به نشانه هایی اشاره کرد، که گواه پایان هژمونی ایالات متحده در قرن ۲۱ است.

به گزارش اسپوتنیک، مارک کاتز ستون نویس نشریه نشنال اینترست، نشانه هایی را ذکر کرده است که نشان می دهد هژمونی آمریکا بر روی کره زمین به پایان رسیده است.

حسن بیگی: آمریکا از اتحاد ایران، روسیه و چین میترسد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.08.2021
گزارش و تحلیل
حسن بیگی: آمریکا از اتحاد ایران، روسیه و چین میترسد

به گفته وی، در عصر کنونی سیستم دوقطبی روابط بین الملل در جهان، دو قدرت بزرگ اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده با یکدیگر رقابت کردند.

نویسنده می نویسد با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و بلوک کشورهای سوسیالیستی، به نظر می رسید که ایالات متحده تنها قدرت غالب بر روی زمین شده است، اما چالش های آغاز قرن ۲۱ این نظریه را زیر سوال برد؛ به نظر وی، وقایع زیر گواهی بر پایان هژمونی واشنگتن است:

۱- آمریکا نتوانسته در عملیات نظامی گسترده و طولانی مدت در افغانستان و عراق برتری پیدا کند.

۲- ایالات متحده به دلیل وقایع سال ۲۰۰۸ در گرجستان و ۲۰۱۴ در اوکراین به روسیه پاسخ ضعیفی داد.

۳- واشنگتن ابتکار عمل مسکو، تهران و آنکارا را در حل منازعات در خاورمیانه - در سوریه و یمن و همچنین شمال آفریقا - در لیبی واگذار کرد.

۴- ایالات متحده نتوانسته است مانع از تقویت قدرت چین، تسلط بر دریاهای شرقی چین و جنوب چین و افزایش نفوذ خود از طریق ابتکار اقتصادی کمربند و جاده شود.

۵- آمریکا بدون موفقیت سعی کرد به مخالفان خود نزدیک شود (دونالد ترامپ) می خواست این کار را با کره شمالی و حتی با ایران انجام دهد.

علاوه بر این، واشنگتن نتوانست متحدان خود را از همکاری با رقبای خود منصرف کند.

کاتز خاطرنشان کرد که خروج ارتش آمریکا از افغانستان و برنامه ریزی خروج از عراق در اواخر سال ۲۰۲۱ آخرین نشانه هایی است که نشان می دهد جهان تک قطبی به رهبری ایالات متحده (در صورت وجود آن) به پایان می رسد.

نویسنده می افزاید: درباره نظم جهانی در آینده اجماعی بین متخصصان وجود ندارد. برخی معتقدند که چین ممکن است قدرت غالب بعدی شود، برخی دیگر متقاعد شده اند که جهان دوباره دو قطبی خواهد شد - با مراکز در پکن و واشنگتن.

با این حال، در این سیستم ممکن است نیروی سومی وجود داشته باشد که بتواند بین جمهوری خلق چین و ایالات متحده - روسیه تعادل برقرار کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала