مرکز افتا، خبر از گسترش فعالیت "پگاسوس" روی گوشی‌های آیفون داد

© Fotolia / Peterzayda / مرکز افتا، خبر از گسترش فعالیت "پگاسوس" روی گوشی‌های آیفون داد
مرکز افتا، خبر از گسترش فعالیت پگاسوس روی گوشی‌های آیفون داد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.08.2021
Telegram
بدافزار "پگاسوس" برای جاسوسی از اطلاعات دارندگان گوشی‌های دارای سیستم ios نیازی به کلیک مالکان آنها ندارد و پس از نفوذ و استقرار در گوشی قربانیان، به تمام اطلاعات و محتوایی که در دستگاه وجود دارد، دسترسی خواهد داشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری ایران، با توجه به گسترده شدن فعالیت جاسوس افزار "پگاسوس"، این مرکز راهنمایی را برای تشخیص آلوده بودن گوشی‌های تلفن همراه دارای سیستم عامل IOS به این جاسوس‌افزار منتشر کرده است.

وزارت دفاع اسرائیل، جاسوس‌افزار "پگاسوس" را فقط به دولت‌ها و نهادهای زیرمجموعه دولت‌ها می‌فروشد و حتی خریداران پس از کسب اجازه از این وزارتخانه اسرائیلی اجازه فروش آن را دارند، بر این اساس، با نگاهی منطقی می‌توان نتیجه گرفت که قطعاً مقامات و خبرنگارانی از جمهوری اسلامی ایران هدف و قربانی این جاسوس‌افزار بوده و هستند و کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا در این باره خواهان هوشیاری کامل دارندگان گوشی تلفن همراه آیفون تولیدی شرکت Apple هستند.

هکر 14 ساله ایرانی از 500 کارت بانکی برداشت کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.12.2019
هکر 14 ساله ایرانی از 500 کارت بانکی برداشت کرد

اسرائیل ظاهراً به‌صورت رسمی، به مشتریان خود اعلام کرده است از جاسوس افزار "پگاسوس" فقط باید علیه افراد مظنون به تروریسم و جنایت استفاده کنند، اما واقعیت این است که حداقل در بیش از 45 کشور این جاسوس‌افزار علیه روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر، اپوزیسیون حکومت‌ها، وکلا و تجار استفاده شده است.

اگرچه اخبار از جاسوسی "پگاسوس" فقط از پلتفرم iOS از شرکت Apple حکایت می‌کند که روال آن کمی دشوارتر و زمان‌برتر است اما برخی یافته‌ها حاکی از آن است که جاسوسان با استفاده از "پگاسوس" در پلتفرم اندروید بسیار ساده‌تر و با سهولت بیشتری جاسوسی می‌کنند.

تقریباً امکان آلوده‌سازی هر دستگاه iPhone وجود دارد اما اینکه قابلیت آلوده‌سازی Zero-Click یعنی بی‌نیازی به اقدام و تعاملی از سمت قربانی، در کدام نسخه امکان‌پذیر است، کاملاً مشخص نیست و به شرایط و پیش‌نیازهای مختلفی وابسته است.

بردار حملاتی که در جاسوس‌افزار "پگاسوس" استفاده شده، شامل پیام‌های SMS، WhatsApp و iMessage است و این بدافزار جاسوسی قادر است از آسیب‌پذیری‌های zero-day موجود در مرورگرها و سایر برنامه‌های پرکاربرد نیز استفاده کند.

جاسوس افزار "پگاسوس" که ساخت شرکت NSO اسرائیل است، پس از استقرار در گوشی آیفون قربانیان خود، به راحتی به لیست مخاطبان، محل یابی قربانیان از طریق GPS دستگاه، دوربین، پیامک‌ها و پیغام‌های پیام‌رسان‌هایی چون واتس‌اپ و تلگرام، تقویم، تصاویر و میکروفون دسترسی یافته و از این طریق، اطلاعات خود را کسب می‌کند.

ضبط همه تماس‌های قربانیان و روشن کردن میکروفون و دوربین گوشی تلفن همراه، بدون نیاز به انجام این کارها توسط مالکان نامطلع گوشی‌های تلفن همراه دارای سیستم IOS، از دیگر شیوه‌های جاسوسی بدافزار "پگاسوس" است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала