تهران در محاصره «دلتا کرونا» قرار گرفته است

© Photo / IRNAکرونا در ایران
کرونا در ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.08.2021
Telegram
کارشناس: شدت ابتلا در تهران بسیار بالا است و در شانزده ماه گذشته چنین تجربه ای نداشته ایم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «فارس»، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران با تاکید بر اینکه وضعیت کرونا در تهران بحرانی است، اظهار داشت که 25 درصد افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند به نوعی از بستری نیاز دارند.

وی در ادامه افزود: «شدت ابتلا در تهران بسیار بالا است و در شانزده ماه گذشته چنین تجربه ای نداشته ایم. ادامه روند نگران کننده است چون ارزیابی دقیقی نداریم که این افزایش شیوع تا کجا ادامه خواهد داشت ولی آنچه مسلم است تعداد بی سابقه مراجعان و مبتلایان است به طوری که گرونای دلتا تهران را محاصره کرده است.

رئیس پلیس راهور تهران از برخورد با حیوان گردانی در خودرو خبر داد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.07.2021
رئیس پلیس راهور تهران از برخورد با حیوان گردانی در خودرو خبر داد

مراجعات به بیش از هزاران نفر در روز رسیده است و این آمار فقط مختص مراکز درمانی به جز مطلب‌ها است. بسیاری از هم میهمان به خدمات پزشکی سرپایی و بستری نیاز دارند. اگرچه تمهیدات بسیار خوبی برای افزایش خدمات سرپایی درنظر گرفته شده اما فشار زیادی بر روی کادر درمان است و حدود ۶۰ درصد از تخت‌های بستری در اختیار بیماران کرونایی است و ما هنوز به آرامشی نرسیده‌ایم تا بتوانیم وضعیت را پیش بینی کنیم. وضعیت بیماری در تهران بسیار بحرانی است.

طبق آمار از هر ۲۰ هزار نفر مراجعه کننده ۱۵۰۰ نفر بستری می‌شوند و از تعداد کل مراجعه‌کنندگان حدود ۲۵۰۰ نفر به صورت موقت بستری و ترخیص می شوند یعنی ۲۵ درصد افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می کنند به نوعی از بستری نیاز دارند.

حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تخت در اورژانس ها هستند که این تخت ها در شیفت‌های عصر و شب بیماران را می پذیرند. از صبح تا ظهر بیماران ویزیت می‌شوند برخی ترخیص، بستری و حتی متاسفانه فوت می شوند. ماحدود ۱۵۰۰ تخت را برای روز بعد خالی نگه می داریم تا بیماران از آن استفاده کنند.

فعلا سویه غالب کرونا در تهران سویه دلتا است. بر اساس شواهد بالینی بیماران سویه غالب در تهران دلتا است. هر روز به تعداد بیماران افزوده می شود و رکورد تعداد بیماران شکسته می شود. ما هنوز وارد پیک موج پنجم نشده ایم. هنوز نمی دانیم این روند تا چه زمانی صعودی خواهد بود.

یکی از درمان‌های اختصاصی استفاده از رمدسیویر است اما اینطور نیست که این دارو معجزه کند. داروهای کورتیکو استروئیدی و داروهای ضد انعقاد خون هم به درمان کمک می‌کنند. این دارو در کلینیک های سرپایی مراکز دولتی در صورت تجویز پزشک در دسترس است و تعدادی از داروخانه های منتخب هم این دارو را با تجویز پزشک متخصص ارائه می‌دهند. مشکل ما مشکل نقدینگی بیمارستان‌ها و همکاری بیمه‌ها است با همکاری بیمه ها می توانیم این دارو را بیشتر تهیه کنیم چون رمدسیویر داروی گرانی است. ساده انگاری در کشور بزرگترین خسارت برای سیستم مدیریت کرونا است».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала