افتتاح سه مرکز در مجتمع اورانیوم ساغند اردکان

© AFP 2022 / Behrouz Mehriغنی سازی اورانیوم
غنی سازی اورانیوم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.08.2021
Telegram
سه مرکز در مجتمع اورانیوم ساغند اردکان با بهره برداری از طرح افزایش تولید اورانیوم کارخانه کیک زرد اردکان به میزان ۵۰ تن در سال، برای اولین بار در ایران با هدف افزایش تولید کیک زرد، آغاز شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، سه مجتمع اورانیوم که امروز در ایران مورد بهره برداری قرار گرفت از پروژه های مهم و راهبردی این کشور در حوزه چرخه سوخت هسته ای است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.07.2021
گروسی: مذاکره بهتر از صبر کردن است

با بهره برداری از پروژه های یادشده در مجموع برای سه هزار نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم و با سرمایه گذاری افزون بر هزار میلیارد تومان در چرخه سوخت هسته ای ایجاد شد.

در مجتمع ساغند اردکان، توسعه فعالیت های معدنی برای افزایش ظرفیت تولید و استخراج کانسنگ های حاوی اورانیوم است که عملیات استخراج و بهره برداری از معادن جدید اورانیوم در مجتمع معدنی و صنعتی سپهبد شهید سلیمانی اردکان (ساغند) و معدن اورانیوم خشومی اردکان و همچنین افتتاح کمپ اقامتی و پشتیبانی آغاز شد.

در مجتمع اردکان بهره برداری از طرح های افزایش ظرفیت تولید کیک زرد در ایران ارائه شد که با حضور تعدادی از مسئولان استان یزد و شهرستان اردکان در مجتمع صنعتی شهید رضایی نژاد مورد بهره برداری قرار گرفت.

در این مرکز علاوه بر بهره برداری از طرح افزایش تولید اورانیوم کارخانه کیک زرد اردکان به میزان ۵۰ تن در سال، برای اولین بار در ایران با هدف افزایش تولید کیک زرد، بهره برداری از طرح های نمونه آزمایشی (پایلوت) نیمه صنعتی استحصال اورانیوم از کارخانه های مس اکسیدی کشور و استحصال اورانیوم به روش فروشویی تپه ای (هیپ لیچینگ) از سنگ های کم عیار آغاز شد.

از سال ۱۳۹۲ استخراج کانسنگ اورانیوم از معادن روباز و زیرزمینی ساغند به طور رسمی آغاز شد و به منظور افزایش راندمان کارخانه تولید کیک زرد مجتمع شهید رضایی نژاد اردکان و کاهش هزینه های حمل ماده معدنی از این معدن به کارخانه فرآوری، لازم است تا کانسنگ اورانیوم استخراج شده از معادن زیرزمینی و روباز مجتمع ساغند خردایش، دانه بندی و پرعیارسازی شود.

پروژه خردایش و پرعیارسازی مجتمع معدنی ساغند اردکان با همت متخصصان ایرانی طراحی، ساخته و اجرا شد و تجهیزات آن از جدیدترین ابزارها در این زمینه است که به صورت اختصاصی برای کانسنگ این معدن طراحی شد.

از آنجایی که ماده معدنی استخراج شده از معادن زیرزمینی و روباز دارای ابعاد زیر ۵۰ سانتیمتر است، ابتدا در بخش خردایش و دانه بندی با ۲ مرحله سنگ شکنی اولیه و ثانویه و سرند کردن، ماده معدنی به ابعاد مورد نیاز سیستم پرعیارسازی که دامنه ابعادی بهینه آن بین ۲.۵ تا ۷.۵ سانتیمتر است، رسانده می شود.

سنگ ها پس از ورود به دستگاه پرعیارسازی با کمک دوربین های فوق سریع و سیستم های اندازه گیری پرتو با کمک کامپیوترهای قدرتمند پردازش شد و عیار قطعه سنگ اورانیوم دار با توجه به وزن و میزان تشعشع محاسبه و با توجه به عیار تعریف شده برای سیستم، ماده معدنی اورانیوم دار از باطله با طراحی و اجرای یک سیستم پنوماتیک و نازل های هوا، جداسازی می شود.

در نهایت ماده معدنی پرعیارسازی شده، برای تولید کیک زرد به مجتمع شهید رضایی نژاد ارسال می شود.

روستای ساغند از توابع بخش خرانق در ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق شهر اردکان قرار دارد.

 شهرستان ۱۱۸ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق، احمدآباد و اردکان است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала