قیمت واقعی گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان چقدر باید باشد؟

© Photo / Pixabay / Capri23auto مرغ
مرغ - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.07.2021
اشتراک
کارشناس: مرغ به میزان کافی در کشور در حال تولید است و کمبودی نداریم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، محمدعلی کمالی، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور ایران روز 31 ژوئیه (شنبه) با بیان اینکه گران‌فروشی گوشت مرغ به مدیریت نامناسب شبکه توزیع بازمی‌گردد، گفت که قیمت واقعی گوشت مرغ باید بین ۲۷ هزار و ۵۰۰ تا ۲۸ هزار تومان باشد.

وی در ادامه افزود: «مرغ به میزان کافی در کشور در حال تولید است و کمبودی نداریم. با توجه به اینکه هر کیلوگرم مرغ زنده از تولیدکنندگان درب مرغداری‌ها ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان خریداری می‌شود، عرضه آن در بازار به قیمت ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان گران‌فروشی و اجحاف در حق مصرف کننده است.

اسحاق جهانگیری - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.01.2021
ایران با کمبود کالا مواجه نیست

ارز ۴۲۰۰ تومانی برای نهاده‌های تولید از جمله ذرت و کنجاله، تخصیص داده شده است. با این حال هزینه‌های تولید هر کیلوگرم گوشت مرغ به ۱۹ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده و این  محصول درب کشتارگاه ۲۶ هزار تومان به فروش می‌رسد. در نهایت مصرف کننده نباید رقمی بیشتر از ۲۷ هزار و ۵۰۰ تا ۲۸ هزار تومان را برای گوشت مرغ بپردازد در حالی که در حال حاضر در خُرده فروشی شاهد قیمت ۳۵ هزار تومانی و بالاتر هستیم.

دلیل افزایش هزینه‌های تولید مرغ با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای نهاده‌ها مربوط به افزایش هزینه‌های حمل و نقل، جوجه یکروزه و واکسن است. با این حال در حال حاضر قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ زنده ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان و گوشت مرغ گرم ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است».

براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی سال ۹۹ بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید و به بازار عرضه شد. اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم در بازار عمده فروشی بیش از ۳۴ هزار تومان و در بازار خرده فروشی بیش از ۴۰ هزار تومان به  فروش می رسد.

طبق مصوبه دولت قیمت جوجه یک‌روزه گوشتی بین پنج هزار تا پنج هزار و ۴۰۰ تومان است، اما اکنون با نرخ های بین ۸ تا ۹ هزار تومان به مرغداران فروخته می شود. مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی پیش از این اعلام کرده بود که علت افزایش قیمت جوجه یکروزه مرغ گوشتی به دلیل قاچاق تخم مرغ نطفه دار و جوجه یک‌روزه است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала