قابلیت تزریق واکسن پاستور به افراد زیر ۱۸ سال

CC BY-SA 4.0 / TASNIM NEWS AGENCY / / علیرضا بیگلری عضو کمیته ملی واکسن و رئیس انستیتو پاستور ایران
علیرضا بیگلری عضو کمیته ملی واکسن و رئیس انستیتو پاستور ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.07.2021
Telegram
رئیس انستیتو پاستور ایران اطلاع داد که واکسن مشترک ایران و کوبا قادر است با جهش های مختلف این ویروس مبارزه کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، علیرضا بیگلری، روز یکشنبه در حاشیه نشست رئیس مؤسسه فینلای کوبا با وزیر بهداشت با موضوع واکسن تولید مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران بیان داشت: در حال پایان کار آزمایی‌ها در هر دو کشور هستیم که نتایج بسیار خوبی داشته به طوری که در مقابله با جهش‌های ویروس به خوبی مقابله کرده است.

وی افزود: نتایج کار آزمایی‌ها نشان می‌دهد ۹۱.۲ درصد در مقابل جهش‌های مختلف که در کوبا عمدتاً جهش‌های آفریقای جنوبی و کالیفرنیایی که بدترین نوع ویروس هستند موفق بوده است. کسانی که از این واکسن استفاده کردند صد در صد از مرگ و میر و بیماری شدید محافظت شدند.

این مقام خاطر نشان کرد: علاوه بر اینکه این واکسن برای افراد زیر ۱۸ سال قابل استعمال است می‌تواند یادآور این واکسن سیستم ایمنی کسانی که قبلاً کرونا گرفته‌اند را فعال کند ضمن اینکه این واکسن می‌تواند یادآور واکسن‌های دیگر هم باشد.

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: با توجه به قابلیت‌های این واکسن درخواست‌های جهانی از این واکسن روز به روز بیشتر می‌شود، زیرا تنها واکسن دنیاست که می‌تواند با چند جهش به طور همزمان مبارزه کند. یکی از نکات مهم واکسن مشترک ایران و کوبا این است که کارآزمایی بالینی آن برای افراد زیر ۱۸ سال انجام شده و برای کودکان به راحتی می‌توان از این واکسن استفاده کرد.

طرح ضربتی واکسیناسیون در تهران اجرایی می شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.07.2021
طرح ضربتی واکسیناسیون در تهران اجرایی می شود

بیگلری تاکید کرد: نکته مهم این است که اصرار بر این بود که مطالعات کارآزمایی این واکسن مشترک درست انجام شود به صورتی که در کوبا روی ۴۴ هزار نفر و در ایران روی ۲۴ هزار نفر این کارآزمایی انجام شد و نتایج در کوبا جمع بندی شده و آماده است و تیم کوبایی که در ایران حضور دارد روند انجام کارآزمایی بالینی روی ۲۴ هزار نفر را خوب ارزیابی کرده و اعلام کردند که این کارآزمایی به خوبی پیش رفته است و کمک می‌کند که هر دو کشور بتوانند با امید خیلی زیاد تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را بگیرند.

وی در ادامه توضیح داد: نتایج کارآزمایی بالینی در ایران در اواخر مرداد نتایج اولیه را اعلام خواهد کرد این مطالعه در ۸ شهر و ۷ استان انجام شده و آخر این ماه نتایج ارزیابی آن مشخص می‌شود که کمک می‌کند تا مستندات کافی برای تأیید سازمان بهداشت جهانی را اخذ کنیم. یکی از نکات مهم کارآزمایی بالینی برای افراد زیر ۱۸ سال انجام شده و برای کودکان نیز به راحتی می‌توان از این واکسن استفاده کرد با توجه به اینکه این مطالعات که در کوبا و ایران انجام شده نشان داده است که برخی واکسن‌هایی که در افراد بالای ۶۵ سال ایمنی بخشی خوبی ندارند، اما این واکسن توانسته در افراد بالای ۶۵ سال ایمنی بخشی بالایی نشان دهد.

بیگلری گفت: در هفته‌های قبل ۱۳۰ هزار دوز واکسن تولیدی ایران و کوبا به وزارت بهداشت تحویل داده شد و در چندین استان نیز توزیع شده است.

وی افزود: در شهریور نصب تجهیزات خط صنعتی انستیتو پاستور برای این واکسن مشترک به اتمام می‌رسد و ظرفیت اسمی خط یک آنکه حدود ۳ میلیون دُز است از اوایل پاییز آغاز خواهد شد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала