روحانی: همه مشکلات را پای دولت ننویسید

© AP Photo / Iranian Presidency Officeروحانی: همه مشکلات را پای دولت ننویسید
روحانی: همه مشکلات را پای دولت ننویسید - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.07.2021
Telegram
رئیس جمهور ایران بیان داشت: اینکه برخی فکر می کنند دولت در زمینه وضعیت اقتصادی مقصر بوده است، صحیح نیست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران روز یکشنبه بیان داشت: بدهی دولت به بانک مرکزی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است. این بدهی در سال ۹۹ هم نسبت به ۹۸، باز هم کاهش یافته است.

روحانی بیان داشت: پایه پولی هم زمانی رشد می‌کند که بانک مرکزی ناچار می‌شود که ذخایر ارزی خودش را بالا ببرد؛ ذخایری که کاملاً در اختیار و دسترسش نبود. در این زمینه البته بی انضباطی دولت نبوده بلکه مشکل دیگری بوده است.

وی افزود: وقتی منابع بانک مرکزی مسدود و تحریم می‌شود، بانک مرکزی ناچار خواهد شد که از این منابع استفاده کند در حالی که این منابع را به راحتی نمی‌تواند در بازار استفاده کند.

روحانی گفت: حوادث سال ۹۷ مربوط به دولت دوازدهم نمی‌شود. یک زمان دولت دوازدهم تصمیم‌گیری می‌کند و اقدامی را انجام می‌دهد یا اینکه یک زمانی دولت دوازدهم تصمیم می‌گیرد که از برجام خارج شود یا اینکه یک اقدام اقتصادی خاصی را انجام دهد؛ اما در ماجرای سال ۹۷ اینگونه نبود. اگر جنگ اقتصادی سال ۹۷ و کرونا نبودند قیمت ارز با روند سابق ادامه پیدا می‌کرد. اگر آن جنگ و کرونا نبودند، الان نرخ دلار حدود ۵ هزار تومان بود.

رئیس‌جمهور ایران خاطر نشان کرد: اینکه برخی افراد در جامعه فکر می‌کنند دولت در این زمینه مقصر بوده و یک بدهکاری دارد صحیح نیست. دولت بدهکاری ندارد، دولت بر مبنای روال کار خودش کار را انجام داده و پیش برده است. یک جنگ اقتصادی بر ما تحمیل شده است. جنگ اقتصادی بی‌نظیر در تاریخ ایران و شاید کم نظیر در تاریخ جهان.

روحانی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.07.2021
روحانی: باید حق معترضان را محترم بشماریم و حرفشان را بشنویم

روحانی تاکید کرد: چه زمانی یک جنگی بر ما تحمیل شود که جلوی فروش یک بشکه نفت را بگیرد. یک زمانی در مقطع سال ۹۰ و ۹۱ تحریم‌هایی بود که می‌گفت فقط باید یک میلیون بشکه نفت صادر شود. اما اینکه حتی یک بشکه نفت فروش نرود و کل نفت ایران در تیغ تحریم قرار بگیرد و کل عملیاتی بانکی مشمول تحریم شود و کل منابع ما یکجا مسدود شود، اتفاقی بی‌نظیر است.

وی افزود: سال‌های ۹۰ و ۹۱ یک راه‌هایی برای فعالیت‌های بانکی وجود داشت و از ۹۲ نیز با توافق موقت یک گشایشی ایجاد شد اما اینکه تمام راه‌های بانکی و تجاری ما مسدود شود، تاریخ کشور ما سراغ ندارد.

رئیس‌جمهور گفت: برخی اقتصاددانان ما در سال ۹۷ می‌گفتند تا پایان ۹۷ ما به تورم ۳ رقمی می‌رسیم. برخی می‌گفتند کالای اساسی باید جیره‌بندی و کوپنی شود.

روحانی تاکید کرد: در زمان کرونا فشار اقتصادی زیادی به مردم وارد شد و یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بیکار شدند و شغل خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: در همین ایام کرونا ما توانستیم مساله سهام عدالت را فعال کنیم و مردم یک آرامشی پیدا کردند و بخشی از سهام‌شان پرداخت شد. بنابراین ما توانستیم یک مقدار مشکلات اقتصادی مردم را کم کنیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: برخی مشکلات پای دولت نیست اما پای دولت نوشته می‌شود و ربطی به دولت ندارد.

روحانی تاکید کرد: الان می‌گویند چرا دولت تحریم را تمام نکرد؟ خب به ما ربطی ندارد. اگر اختیارات لازمی که قانون اساسی به ما می‌دهد را می‌توانستیم عملیاتی کنیم، آغاز سال ۱۴۰۰ تحریم نداشتیم.

وی ادامه داد: مثلا FATF در اختیار دولت نیست. دولت و مجلس کار خودش را انجام داد ولی یک جای دیگر گیر کرد. برخی امور به دولت مربوط نمی‌شود.

رئیس‌جمهور گفت: جنگ اقتصادی به ما مربوط نمی‌شود. یک نادانی در کاخ سفید پیدا شد و آمد و یک تصمیم غلط گرفت و از برجام خارج شد. اگر هم ما می‌خواستیم در دوران ترامپ کاری انجام دهیم، باید کل نظام تصمیم می‌گرفت، دولت تنهایی قادر نیست انجام دهد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала