اردوغان: مذاکره با ترکیه برای طالبان باید راحت‌ تر باشد

© REUTERS / Bernadett Szaboاردوغان: مذاکره با ترکیه برای طالبان باید راحت‌ تر باشد
اردوغان: مذاکره با ترکیه برای طالبان باید راحت‌ تر باشد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.07.2021
Telegram
رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: ترکیه مغایرتی با عقاید طالبان ندارد، به همین خاطر معتقدم که در دیدار با آن‌ها به توافق خواهیم رسید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، پس از ادای نماز عید قربان در مسجد "خاله سلطان" در شهر لفکوشای جمهوری ترک قبرس شمالی در جمع خبرنگاران در رابطه با اظهارات طالبان در مورد روند مدیریت و حفاظت از فرودگاه بین‌ المللی حامد کرزای کابل، پایتخت افغانستان توسط آنکارا گفت: پرونده افغانستان را با گروه طالبان که از برخی مسائل ناراحت است بررسی و مذاکره خواهیم کرد. همانطور که طالبان با آمریکا مذاکره کرد، مذاکره با ترکیه باید راحت‌ تر از آن باشد.

اعلام آمادگی انگلیس برای همکاری با طالبان در افغانستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.07.2021
اعلام آمادگی انگلیس برای همکاری با طالبان

اردوغان تاکید کرد: ترکیه مغایرتی با عقاید آن‌ها ندارد، به همین خاطر معتقدم که در دیدار با آن‌ها به توافق خواهیم رسید. روندی از دوحه آغاز شده و به آن‌جا رسیده، به نظرم این روند را به خوبی ارزیابی خواهیم کرد. موضوعات جایگزین‌ نیز وجود دارد، در مورد آن‌ها نیز اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه با یادآوری این موضوع قدرت‌های امپریالیست از بیش از ۲۰ سال گذشته در افغانستان حضور دارند، خاطرنشان کرد: ما در مقابل تمامی این قدرت‌ها در کنار برادران افغان قرار گرفتیم و به همراه آن‌ها از فرودگاه کابل حفاظت کرده و برای ارایه خدمات به مردم این کشور تلاش کردیم.

اردوغان با اشاره به این که هم اکنون در زمینه افغانستان سه قدرت؛ ترکیه، آمریکا و ناتو وجود دارد، گفت: آمریکا تصمیم خود برای خروج از افغانستان را اعلام کرد، اما از ما خواستند تا به اداره فرودگاه کابل که از ۲۰ سال گذشته بر عهده داریم را ادامه دهیم. ما هم اکنون به این موضوع نگاه مثبت داریم، اما در عین حال برای شرایط دیگر برای ادامه حضور اعلام کردیم.

رئیس جمهوری ترکیه اضافه کرد: شرایط ما این است که در موضوع دیپلماسی آمریکا در کنار ما قرار خواهد گرفت، امکانات لجستیک خود را در اختیار ترکیه قرار خواهد داد و همچنین در مقابل مشکلات بزرگ مالی و اداری موجود در این زمینه از ترکیه حمایت می‌کند. در صورت فراهم شدن این شروط ما هم اداره این فرودگاه را در نظر داریم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала