چرا قیمت بالای نفت به سود کسی نیست؟

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / بیژن زنگنه وزیر نفت ایران
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.07.2021
Telegram
زنگنه: ضرورت داشت مقدار کاهش تولید اوپک پلاس به بازار برگردد تا در بازار نفت کمبود عرضه نباشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران پس از تصمیم نشست دیروز (18 ژوئیه) اوپک پلاس قیمت نفت روندی افزایشی نخواهد داشت. قیمت بالای نفت در بلندمدت به سود تولیدکنندگان اوپک پلاس نیست.

وی در ادامه افزود: « اعضای اوپک پلاس تصمیم گرفتند تا دسامبر 2022 هر ماه تولید این ائتلاف روزانه 400 هزار بشکه تا رسیدن به رقم تولید آوریل 2020 که مبنای کاهش تولید بود، افزایش یابد.

قیمت نفت در جهان رو به افزایش است - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.07.2021
قیمت نفت در جهان رو به افزایش است

مباحث مطرح شده از سوی امارات مربوط به تقسیم سهمیه و خط پایه تولید است. افزون بر امارات خط پایه تولید بعضی دیگر از کشور‌ها هم تغییر کرد. مقرر شد ظرف 15 ماه از سوی اوپک پلاس روزانه 5 میلیون و 800 هزار بشکه نفت به بازار افزوده شود و نشست‌ها برای بررسی بازار نفت هم به‌صورت ماهانه برگزار می‌شود.

در همه این بحث‌ها بازگشت ایران به بازار پدیده مهم و تأثیرگذار خواهد بود و هر وقت این اتفاق بیفتد اوپک پلاس نمی‌تواند برگشت ایران را نادیده بگیرد. قاعدتا قیمت‌ها به سمت بالا نخواهد رفت و نبود توازن بین عرضه و تقاضا اتفاق نخواهد افتاد و وضع اطمینان‌بخشی برای آینده است.

 با توجه به آثار مثبتی که در رشد اقتصاد جهانی شاهدیم ضرورت داشت مقدار کاهش تولید اوپک پلاس به بازار برگردد تا در بازار نفت کمبود عرضه نباشد. قیمت بالای نفت در کوتاه مدت سبب خوشحالی است، اما در بلندمدت به‌دلیل اقتصادی شدن استفاده از انرژی‌های جایگزین و انواع نفت گران خبر خوبی نیست».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала