اعتراف آمریکا به نقش ارتش خود در آموزش قاتلان رییس جمهوری هائیتی

© AFP 2022اعتراف آمریکا به نقش ارتش خود در آموزش قاتلان رییس جمهوری هائیتی
اعتراف آمریکا به نقش ارتش خود در آموزش قاتلان رییس جمهوری هائیتی  - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.07.2021
Telegram
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به نقش ارتش این کشور در آموزش تعدادی از قاتلان کلمبیایی جوونل موئیز، رئیس جمهوری هائیتی اعتراف کرد.

به گزارش تسپوتنیک به نقل از العالم، کن هافمن سخنگوی پنتاگون گفت: مروری بر پایگاه داده‌های آموزشی ما نشان می‌دهد که تعداد کمی از افراد کلمبیایی بازداشت شده (در پرونده قتل رئیس جمهوری هائیتی)، در گذشته و هنگامی که از اعضای فعال ارتش کلمبیا بودند، در برنامه‌های آموزشی و تمرینی ارتش آمریکا شرکت کرده‌اند.

آمریکا به اعزام تفنگداران دریایی به هائیتی برای محافظت از سفارت خود اکتفا می کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.07.2021
آمریکا به اعزام تفنگداران دریایی به هائیتی برای محافظت از سفارت خود اکتفا می کند

در اظهارات هافمن، که اولین بار توسط واشنگتن پست گزارش شد، تعداد مظنونان آموزش دیده در آمریکا مشخص نشده است. مقامات هائیتی گفته‌اند که گروهی متشکل از ۲۸ مزدور خارجی، از جمله شهروندان کلمبیایی و دو هائیتی-آمریکایی، موئیز را در ساعات اولیه صبح هفتم ماه ژوئیه در محل زندگی وی به قتل رساندند. حداقل ۱۳ نفر از کلمبیایی‌ها در ارتش این کشور آمریکای جنوبی خدمت کرده بودند. آن‌ها بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ بازنشسته شده‌اند.

آخرین افشاگری در پی گزارش‌های روز دوشنبه است که نشان می‌دهد حداقل یکی از مظنونین قتل رئیس جمهوری هائیتی از خبرچین‌های اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا بوده است و ممکن است چندین نفر دیگر از این افراد با اف بی‌آی ارتباط داشته باشند.

روز یکشنبه، کریستین امانوئل سانون یک پزشک ساکن فلوریدا که هائیتی تبار نیز است به دلیل سوء ظن به داشتن نقش در طراحی نقشه ترور جوونل موئیز، در هائیتی دستگیر شد.

واشنگتن سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار به کلمبیا کمک می‌کند و در بودجه سال مالی جاری آن یک کمک ۸۰۰ میلیون دلاری برای ارتش و پلیس کلمبیا درنظر گرفته است. پنتاگون هزاران سرباز از کلمبیا و دیگر کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب را آموزش داده است.

هائیتی از فقیرترین و خشن‌ترین کشورهای جهان، علاوه بر بحران اقتصادی و خرابی و مرگ و میرِ ناشی از طوفان‌های سهمگین استوایی٬ از بیش از یک سال پیش، درگیر اختلافات شدید سیاسی است. این کشور با حدود ۲۸ هزار کیلومتر مربع وسعت و ۱۲ میلیون نفر جمعیت، بخشی از جزیره هیسپانیولا در دریای کارائیب در امریکای لاتین را تشکیل می‌دهد و پایتخت آن، شهر بندری «پورتوپرنس» است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала