رشد ۱۰ درصدی موارد فوتی کرونا در ایران

© Photo / IRNAکرونا در ایران
کرونا در ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.07.2021
Telegram
کارشناس: تعداد مراجعه‌های سرپایی کرونا مثبت در ایران حدود 40 درصد افزایش داشته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، درحالی که قرار است از روز 12 ژوئیه ( دوشنبه) واکسیناسیون روزانه ۴۰۰ نفر اجرایی شود سخنگوی وزارت بهداشت خبر از رشد ۱۰ درصدی موارد فوتی و ۴۰ درصدی موارد سرپایی می‌دهد.

اواخر هفته گذشته مقامات مسئول رسماً اعلام کردند این پیک با فعالیت ویروس جهش یافته هندی یا همان دلتا آغاز شده است. سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه اظهار داشت: «در هفته گذشته تعداد مراجعه‌های سرپایی کرونا مثبت در کشور حدود 40 درصد افزایش داشته و همچنین شاهد افزایش 17 درصدی در موارد مثبت بستری به علت کرونا و افزایش 10 درصدی در تعداد بیماران فوت شده نسبت به هفته قبل‌تر بودیم».

ارتباط غدد بزاقی و ویروس کرونا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.07.2021
ارتباط غدد بزاقی و ویروس کرونا آشکار شد

سیما سادات لاری همچنین تاکید کرد: «میانگین بروز موارد بستری کرونا مثبت در کشور 13.12 نفر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت گزارش شده است و استان‌های ایلام، یزد، کرمان، مازندران و بوشهر به ترتیب دارای بیشترین میزان بروز موارد بستری کرونا مثبت در کشور بودند.

همچنین میانگین بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری حدود 12.13 نفر به ازای هر یک میلیون نفر است و استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد و بوشهر دارای بیشترین میزان موارد مرگ و میر ناشی از بیماری ناشی از ویروس کرونا هستند. رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور با حد مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد و استان‌های یزد و هرمزگان دارای پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور هستند».

ویروس جهش یافته نوع دلتا سرعت تکثیر و شیوع بالاتری نسبت به جهش‌های قبلی ویروس کرونا دارد و با توجه به شیوع گسترده آن در بسیاری از نقاط کشور، لزوم پایبندی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد و در صورت تداوم روند کاهشی عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی، شرایط بیماری در کشور به مراتب سخت‌تر خواهد شد.

هم اکنون از 17 شهرستان آذربایجان‌غربی، شهر خوی در وضعیت قرمز کرونایی قرار داشته و 12 شهر ماکو، شوط، چالدران، سلماس، ارومیه، اشنویه، نقده، پیرانشهر، مهاباد، بوکان، میاندوآب و شاهین‌دژ نارنجی و چهار شهر پلدشت، چایپاره، سردشت و تکاب در وضعیت زرد کرونا به سر می‌برند. تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 746 مورد اعلام شده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала