ابراز اطمینان وزیر خارجه آلمان در احیای برجام

© AFP 2023 / Odd Andersen / ابراز اطمینان وزیر خارجه آلمان در احیای برجام
ابراز اطمینان وزیر خارجه آلمان در احیای برجام - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.07.2021
Telegram
رسانه های اروپایی گزارش دادند، که وزیر امور خارجه آلمان از احتمال دستیابی به توافقات با ایران در مورد برجام در هفته های آینده اطمینان دارد.

به گزارش اسپوتنیک، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان، معتقد است که در هفته های آینده دستیابی به توافق با ایران در مورد برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) امکان پذیر است.

اولیانوف: احدی نمی تواند موضوعی را به تهران تحمیل کند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.07.2021
اولیانوف: احدی نمی تواند موضوعی را به تهران تحمیل کند

ماس پس از جلسه ای در چارچوب طرح خلع سلاح استکهلم، که شامل ۱۶ کشور است در مادرید به خبرنگاران گفت: ما فکر می کنیم که مذاکرات در رسیدن به هدف موفقیت آمیز خواهد بود. من فکر می کنم در هفته های آینده به این هدف برسیم.

در همان زمان، همانطور که قبلاً گزارش شده بود میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین، گفت که بازگرداندن توافق هسته ای ایران تا ۱۵ ژوئیه ممکن نخواهد بود، وقفه در مذاکرات برای بازگرداندن آن بیش از آنچه پیش بینی می شد، ادامه دارد.

در سال ۲۰۱۵، انگلستان، آلمان، چین، روسیه، ایالات متحده، فرانسه و ایران، برنامه اقدام جامع مشترک را امضا کردند. این توافق شامل لغو تحریم ها در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران به عنوان ضامن عدم رسیدن به تسلیحات هسته ای توسط تهران بود.

در ماه مه ۲۰۱۸، دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا، تصمیم گرفت به صورت یک طرفه از توافق برجام خارج شده و تحریم های سختی علیه تهران را بازگرداند.

در پاسخ، ایران با کنار گذاشتن محدودیت های تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم، کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه را اعلام کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала