سفیر ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل: ترور سردارسلیمانی تروریسم دولتی است

© Photo / IRNA«اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو
«اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.07.2021
Telegram
سفیر ایران لفظ «قتل خودسرانه» در سند گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص ترور«غیر قانونی و وحشیانه» فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران را سبک توصیف و تصریح کرد که به کارگیری این اصطلاح نباید باعث دستکم گرفتن شدت و اهمیت این اقدام غیر قانونی و تروریسم دولتی شود.

به گزارش اسپوتنیک به ننقل از  ایرنا، «اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو با ایراد سخنانی در چهل و هفتمین نشست شورای حقوق بشر بیان داشت: ترور ژنرال [قاسم] سلیمانی یک مدافع واقعی حقوق بشر و مخالف اشغال‌گری و تروریسم داعش اقدامی وحشی‌گرانه، خودسرانه، ناعادلانه و غیر قانونی بود. این اقدام یک جنایت بین‌المللی بود که صلح و امنیت بین‌المللی را نیز تهدید کرد.

کشف جسد افسر آمریكایی شرکت کننده در عملیات ترور سپهبد سلیمانی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.07.2021
کشف جسد افسر آمریكایی شرکت کننده در عملیات ترور سپهبد سلیمانی

وی افزود: قصور دولت آمریکا و مسئولیت شخصی این جنایت از سوی آن‌هایی که در این ترور دخیل بودند از جمله کسی که دستور این عملیات جنایتکارانه را صادر کرد به وضوح روشن است.

سفیر کشورمانتوضیح داد که مردم ایران که [سردار] سلیمانی را به عنوان یک سرباز نمادین و تمام مردم منطقه که آزادی خود از یوغ داعش را مرهون ایثارگری‌های او می‌دانند هرگز از طلب عدالت دربرابر آن جنایت سهمگین دست نمی‌کشند.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود که سازوکارهای حقوق بشری و نهادهای ذیربط از این جنایت سهمگین و پیامدهای  طولانی مدت آن بر حاکمیت قانون، حقوق و کرامت انسانی آگاه باشند و این نماد آشکار بی قانونی و توهین به حق اولیه زندگی را درک کنند.

سپهبد قاسم سلیمانی (۲۰ اسفند ۱۳۳۵ – ۱۳ دی ۱۳۹۸) دومین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که در ۱۳ دی ۱۳۹۸، هنگام خروج از فرودگاه بین‌المللی بغداد در طی عملیات آذرخش کبود به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده، مورد حمله موشک پهپاد نظامی ارتش ایالات متحده قرار گرفت و به قتل رسید. او در طول جنگ ایران و عراق و پس از آن تا سال ۱۳۷۶، فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان بود. سپس، از سال ۱۳۷۶ تا زمان مرگ به‌عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت می‌کرد.

سال گذشته، اَگنس کالامارد گزارشگر پیشین سازمان ملل متحد در حوزه ترورهای غیرقانونی، اقدام آمریکا را خودسرانه، خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد دانست. 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала